Platydoras costatus

Platydoras costatus wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Powinien być szczelnie przykryty, ponieważ ryby potrafią wyskakiwać z akwarium. Podłoże wyłącznie żwirowate. Drobny piasek będzie wzruszany przez ryby i tym samym będzie zanieczyszczał wodę. Dekoracje z korzeni, lignitów, skał, łupin orzecha kokosowego. Jako doskonałą kryjówkę można zastosować gliniane rurki. Ponieważ ryba chętnie ryje w podłożu w poszukiwaniu pokarmu, rośliny powinny być mocne ,najlepiej posadzone w doniczkach. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione pływającymi roślinami.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: peruwiańska części Amazonki, Orinoko, Parnaiby, Rio Tocantis oraz z dorzecza Essequibo i strumieni Surinamu i Gujany Francuskiej.

WIELKOŚĆ:
15 cm w warunkach akwariowych. W naturze dorasta do 22 cm.

ZACHOWANIE:
Spokojna, skora do gonitw ryba. Najbardziej aktywna nocą.

DYMORFIZM:
Brak widocznego.

TEMPERATURA:
24-30°C

WODA:
pH 5,8-7,5 ; woda miękka do średnio miękkiej. Powinna być często odświeżana i dobrze filtrowana, ponieważ ryby są wrażliwe na złe parametry wody. Zaleca się filtracją przez torf. Twardość od 2 do 20ºdGH.

POKARM:
Żywy i mrożony. Rybę jednak można przyzwyczaić do pokarmów sztucznych w tabletkach, pałeczkach i granulkach. Pokarm brany z dna.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w niewoli.

Platydoras costatus
Platydoras costatus
Fot. Robert Beke