Dianema długowąsa – Dianema longibarbis

Wymaga zbiornika o pojemności minimum 100 litrów. Podłoże piaszczyste lub z drobnego, zaokrąglonego żwiru, który powinien być bardzo dokładnie przepłukany. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów i łupin orzecha kokosowego. Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony poprzez pływające rośliny co jest dość ważne dla tego gatunku. Ryby oddychają również powietrzem atmosferycznym, zatem powinny mieć zawsze dostęp do powierzchni wody.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – wody Amazonki.

WIELKOŚĆ:
8-9 cm

ZACHOWANIE:
Towarzyska, spokojna rybka. Odpowiednia do zespołu nieagresywnych gatunków. Najlepiej czuje się w stadzie przynajmniej kilku egzemplarzy. Zasiedla denną oraz środkową strefę akwarium. Stanowi wdzięczny obiekt obserwacji ponieważ przeważnie jest ciągle w ruchu w poszukiwaniu pokarmu lub charakterystycznie zamiera w bezruchu i unosi się w wodzie.

DYMORFIZM:
Samce są nieco smuklejsze od samic. Posiadają tez wydłużony promień płetwy grzbietowej. Dymorfizm jednak jest nieznaczny i wymaga wprawnego oka akwarysty.

TEMPERATURA:
21-25°C

WODA:
Woda miękka do średnio twardej twardość ogólna do 15ºdGH, odczyn powinien być kwaśny lub obojętny do lekko zasadowego pH 6,0-7,5. W akwarium należy zamontować filtr wewnętrzny który będzie powodował wyraźny ruch wody. Woda powinna być regularnie podmieniana 10-15% objętości tygodniowo.

POKARM:
Najchętniej przyjmują żywe i mrożone larwy owadów. Jednak bez problemu przyjmują również suchy pokarm brany z dna.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26°C, woda bardzo miękka i lekko kwaśna. Ponieważ narybek jest niezwykle wrażliwy na zły stan wody konieczna jest wydajna filtracja, a nawet codzienna 50% podmiana wody w zbiorniku już po wylęgu młodych. Zbiornik tarliskowy powinien być gęsto obsadzony roślinnością, również pływającą. Do tarła wybieramy dorosłą parę ryb, wcześniej dość obficie ją dokarmiając. Ryby budują pieniste gniazdo przy powierzchni wody do którego składana jest okra w ilości nawet do 300 ziaren. Po zakończonym tarle samicę należy odłowić, ponieważ pilnujący gniazda samic będzie wobec niej agresywny. Wylęg następuje po około 5 dniach. Co ciekawe samiec pomaga młodym wydostać się na świat przebijając im osłonki jajeczek. Po około dobie od wylęgu samca również należy odłowić. Karmimy drobnymi skorupiakami oraz larwami owadów. Odpowiednio karmione młode dość szybko rosną.

Dianema długowąsa
Fot. seriouslyfish.com