Tropheops microstoma

Wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Ze względu na agresję w stosunku do przedstawicieli innych gatunków polecane jest akwarium jednogatunkowe. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Jako dekoracje należy zastosować kamienie i groty skalne. rybom należy zapewnić dużą ilość kryjówek.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi

WIELKOŚĆ:
10 cm

ZACHOWANIE:
Ryba agresywna szczególnie dla przedstawicieli własnego gatunku. Ryba usiłuje dominować w akwarium. Ryby przebywają w środkowych i dolnych warstwach wody. Samce są terytorialne i występuje wśród nich hierarchia. Najsilniejszy samiec wybiera najlepszy dla siebie rewir. którego zaciekle broni.

DYMORFIZM:
Samice mniejsze od samców ich głównym ubarwieniem jest kolor żółty. Samce kolory niebieskiego w poprzeczne, czarne pasy. U samców w dolnej części uwidacznia się pomarańczowy kolor który czasami przechodzi aż do grzbietu.

TEMPERATURA:
25-27°C

WODA:
pH 7,5 -8,1 ; woda średnio twarda do bardzo twardej.

POKARM:
Pokarm roślinny na bazie spiruliny. Dietę należy uzupełniać pokarmem mięsnym w postaci skorupiaków. Ryby można przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych w postaci płatków i granulatów.

ROZMNAŻANIE:
Ryby uzyskują dojrzałość płciową w wieku 8-12 miesięcy. Tarło odbywa się wieczorem i trwa zwykle około godziny. Jednorazowo składane jest około 5 ziaren ikry, które podczas zapładniania jest przez samice od razu brana do pyska. Podczas jednego tarła składane jest około 30-50 ziaren ikry. Inkubacja trwa około 21 dni. Przez ten czas samiec staje się bardzo agresywny w stosunku do samicy, dlatego najlepiej go odłowić. Ryba dość płodna. Z jednego miotu można uzyskać do 20 sztuk narybku. Młode szybko rosną. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem.

SYNONIMY:
Pseudotropheus microstoma Trewavas, 1935
Pseudotropheus tropheops (Regan, 1922)
Pseudotropheus tropheops microstoma Trewavas, 1935

Fot. Cichlids.eu
Fot. Gabriel Hernando