EasyGrow – polska Wabi-kusa

Wabi-Kusa to styl prezentujący kompozycje roślinne w małych, szklanych naczyniach. Pionierem tego stylu był słynny japoński mistrz Takashi Amano. Polskim propagatorem takiej hodowli roślin jest warszawskie studio akwarystyczne peHa:68. Panowie poszli jednak o krok dalej i z hodowanych roślin tworzą przepiękne akwaria.

Gotowe mini aranżacje można zastosować od razu w akwariach, a doskonałym rozwiązaniem są gotowe kule z roślinami trawnikowymi. Dlatego szczególnie polecamy to rozwiązanie wszystkim akwarystom którzy chcą osiągnąć sukces w tworzeniu podwodnych kompozycji.

Gotowe kule roślinne EasyGrow

Oto jak historię tworzenia Easy Grow opisują hodowcy:
Brak dostępności oryginalnego produktu był inspiracją dla projektu stworzenia odpowiednika japońskiego oryginału.
W momencie startu posiadaliśmy jedynie informacje o tym, jak wygląda produkt końcowy i jaki jest dobór gatunkowy roślin. Przeanalizowaliśmy różne relacje na temat tworzenia różnych projektów autorskich i rozpoczęliśmy nasze eksperymenty z materią. Wraz z kolejnymi próbami napotykaliśmy nowe problemy. A to słaby wzrost, a to zbyt wolne ukorzenianie, czy też obumieranie albo zastopowanie wzrostu. W pewnym momencie nasze kule i ich proces tworzenia stały się zbyt skomplikowane. Doszliśmy nawet do prób z hydratacją bazy. 

Nie pozostało nic innego, jak wrócić do punktu wyjścia mając już spory bagaż doświadczenia i świadomość wad poszczególnych prób ze strukturą kuli. No i zaczęliśmy od czytania książek o fizjologii i uprawie roślin. Otrzymaliśmy dzięki temu wyjaśnienie niektórych źródeł problemów w zakresie ukorzenienia i wzrostu. Problemy z materiałem matecznym musieliśmy rozwiązać we własnym zakresie. Niestety materiał roślinny pochodzenia „koszyczkowe” – z założenia chcieliśmy bazować na roślinach emersyjnych –  nie zawsze zachowywał się powtarzalnie w przyjętej przez nas metodzie nasadzeń na samej kuli.

EasyGrow w studiu peHa:68

Oceniając dotychczasowe poczynania T. Amano, szukaliśmy odpowiedzi na podstawowe pytanie: dlaczego pojawiła się wabi-kusa? Doszliśmy do wniosku, że zdecydowały tutaj dwa czynniki: szacunek dla materiału roślinnego, którego w samej galerii w Nigacie po przycinkach musi być w nadmiarze, oraz czynnik kulturowy. Założyliśmy, że kula musi powstawać na zapleczu galerii z materiałów, które są na wyciągnięciu ręki. Sposób jej wykonania nie może wykraczać po za możliwości dwóch rąk i zapewniać pewną elastyczność w dostosowaniu dla różnych grup nasadzeń. Istotą było tutaj znalezienie sposobu dla zapewnienia stabilności obu typów. Kilkutygodniowe próby w różnych warunkach wilgotnościowych oraz ze spadającą kulą przyniosły bazę sprzyjającą dla roślin i będącą elementem samoobrony jej właściciela.

Przygotowywanie aranżacji za pomocą EasyGrow. Najprostszy sposób na obsadzenie trawnika.

Sam sposób nasady miał zapewniać swobodę kształtowania efektu końcowego przez rozwój samych roślin. Powstało tym samym założenie dwóch rodzajów kul. Inne dla układów kompozycyjnych i łodygowców oraz dla roślin zadarniających. Odpowiednia inkubacja i przygotowanie zapewniły możliwość wykorzystywanie także materiału submersyjnego.
Efekty naszej pracy można podziwiać na pokazowej kaskadzie w warszawskim studiu peHa:68.

Podsumowując, polecamy EasyGrow wszystkim sympatykom akwarystyki naturalnej, którzy pragną w szybki i prosty sposób osiągnąć zamierzony efekt wizualny w zbiorniku. Wybór gotowych kulek roślinnych EasyGrow w peHa:68 jest ogromny i z pewnością każdy pasjonat znajdzie coś dla siebie. Zważywszy że gotowe mini aranżacje nie są drogie rozwiązanie to jest doskonałe dla początkujących jak i zaawansowanych akwarystów.