EasyGrow – polska Wabi-kusa
Wabi-Kusa to styl prezentujący kompozycje roślinne w małych, szklanych naczyniach. Pionierem tego stylu był słynny japoński mistrz Takashi Amano. Polskim propagatorem takiej hodowli roślin jest warszawskie studio akwarystyczne peHa:68. Panowie poszli jednak o krok dalej i z hodowanych roślin tworzą przepiękne akwaria.
Gotowe mini aranżacje można zastosować od razu w akwariach, a doskonałym rozwiązaniem są gotowe kule z roślinami trawnikowymi. Dlatego szczególnie polecamy to rozwiązanie wszystkim akwarystom którzy chcą osiągnąć sukces w tworzeniu podwodnych kompozycji.
Oto jak historię tworzenia Easy Grow opisują hodowcy:
Brak dostępności oryginalnego produktu był inspiracją dla projektu stworzenia odpowiednika japońskiego oryginału.
W momencie startu posiadaliśmy jedynie informacje o tym, jak wygląda produkt końcowy i jaki jest dobór gatunkowy roślin. Przeanalizowaliśmy różne relacje na temat tworzenia różnych projektów autorskich i rozpoczęliśmy nasze eksperymenty z materią. Wraz z kolejnymi próbami napotykaliśmy nowe problemy. A to słaby wzrost, a to zbyt wolne ukorzenianie, czy też obumieranie albo zastopowanie wzrostu. W pewnym momencie nasze kule i ich proces tworzenia stały się zbyt skomplikowane. Doszliśmy nawet do prób z hydratacją bazy.
Nie pozostało nic innego, jak wrócić do punktu wyjścia mając już spory bagaż doświadczenia i świadomość wad poszczególnych prób ze strukturą kuli. No i zaczęliśmy od czytania książek o fizjologii i uprawie roślin. Otrzymaliśmy dzięki temu wyjaśnienie niektórych źródeł problemów w zakresie ukorzenienia i wzrostu. Problemy z materiałem matecznym musieliśmy rozwiązać we własnym zakresie. Niestety materiał roślinny pochodzenia „koszyczkowe” – z założenia chcieliśmy bazować na roślinach emersyjnych – nie zawsze zachowywał się powtarzalnie w przyjętej przez nas metodzie nasadzeń na samej kuli.
Oceniając dotychczasowe poczynania T. Amano, szukaliśmy odpowiedzi na podstawowe pytanie: dlaczego pojawiła się wabi-kusa? Doszliśmy do wniosku, że zdecydowały tutaj dwa czynniki: szacunek dla materiału roślinnego, którego w samej galerii w Nigacie po przycinkach musi być w nadmiarze, oraz czynnik kulturowy. Założyliśmy, że kula musi powstawać na zapleczu galerii z materiałów, które są na wyciągnięciu ręki. Sposób jej wykonania nie może wykraczać po za możliwości dwóch rąk i zapewniać pewną elastyczność w dostosowaniu dla różnych grup nasadzeń. Istotą było tutaj znalezienie sposobu dla zapewnienia stabilności obu typów. Kilkutygodniowe próby w różnych warunkach wilgotnościowych oraz ze spadającą kulą przyniosły bazę sprzyjającą dla roślin i będącą elementem samoobrony jej właściciela.
Sam sposób nasady miał zapewniać swobodę kształtowania efektu końcowego przez rozwój samych roślin. Powstało tym samym założenie dwóch rodzajów kul. Inne dla układów kompozycyjnych i łodygowców oraz dla roślin zadarniających. Odpowiednia inkubacja i przygotowanie zapewniły możliwość wykorzystywanie także materiału submersyjnego.
Efekty naszej pracy można podziwiać na pokazowej kaskadzie w warszawskim studiu peHa:68.
Podsumowując, polecamy EasyGrow wszystkim sympatykom akwarystyki naturalnej, którzy pragną w szybki i prosty sposób osiągnąć zamierzony efekt wizualny w zbiorniku. Wybór gotowych kulek roślinnych EasyGrow w peHa:68 jest ogromny i z pewnością każdy pasjonat znajdzie coś dla siebie. Zważywszy że gotowe mini aranżacje nie są drogie rozwiązanie to jest doskonałe dla początkujących jak i zaawansowanych akwarystów.