Skrzydlice dokonują inwazji na Morze Śródziemne

Wzrost temperatury wodach basenu  Morza Śródziemnego powoduje wzrost inwazji  obcych gatunków, takich jak lubiana przez akwarystów Skrzydlica (rodzaj. Pterois). Kolonizują one nowe terytoria co prowadzi do  poważnych skutków ekologicznych i społeczno-ekonomicznych.

Dowody zebrane przez wędkarzy i nurków jednoznacznie wskazują,  że w ciągu jednego roku, jadowite drapieżniki skolonizowały Cypr – mogą występować inwazyjnie w całym Oceanie Atlantyckim po poszerzeniu i  pogłębieniu Kanału Sueskiego.
Raport opublikowany w Marine Biodiversity Records, napisany przez Demetris Kletou (the Marine & Environmental Research Lab, in Limassol, Cyprus) oraz Profesora  Jason Hall-Spencer (School of Marine Science and Engineering at Plymouth University) mówi:

Do tej pory kilka obserwacje inwazyjnego gatunków  Skrzydlic  odnotowano w rejonie Morza Śródziemnego i było wątpliwe, czy dany gatunek może zaatakować ten region, jak to ma miejsce w zachodnim Atlantyku”, mówi pan Kletou.  “Ale odkryliśmy, że Pterois niedawno zwiększyła ilość populacji, a w ciągu roku skolonizowała niemal cały południowo-wschodnie wybrzeże Cypru, co zostało spowodowane przez  ocieplenia powierzchni morza.

Przedstawiciel rodzaju – Pterois lunulata
Fot. GNU Licence

Pterois  są mięsożerne i mogą żywić się różnymi gatunkami ryb i skorupiaków. Dorosłe egzemplarze polują niemal wyłącznie na ryby.  Podczas  tarła ryba ta składa około dwóch milionów wypornościowych żelatynowych ziaren ikry. Mogą one przemieszczać się z prądami oceanicznymi i tym samym docierać na duże odległości od miejsca złożenia.  
Ich sukces w inwazji nowych terytoriów wynika z kombinacji  kilku czynników, takich jak wczesne dojrzewanie, sposób rozmnażania rozmnażanie oraz jadowite kolce, które zniechęcają drapieżniki do polowania na nie. Skrzydlice szybko kolonizują rafy i powodują zmniejszenie różnorodności biologicznej w okolicy.

Pterois antennata
Fot. GNU Licence

Zespół badawczy zbiera informacje od nurków i rybaków o zgłoszonych rybach na wodach przybrzeżnych. Przeprowadził też wywiady, dowody fotograficzne i wideo wraz z datami i lokalizacjami ryb. Ponadto funkcjonariusze rządowi Departamentu Rybołówstwa i Badań Morskich (DFMR) Ministerstwa Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska, na Cyprze, wspólne zbierają informacje i okazach złapanych w sieci przez miejscowych rybaków Wyniki pokazują jednoznacznie, że  Pterois miles skolonizuje niemal cale południowo-wschodnie wybrzeże Cypru, z Limassol do Protaras w ciągu zaledwie jednego roku…

Profesor Hall-Spencer zwraca się z apelem:

Grupa ryb z gatunku Pterois wykazujących wyraźne zachowania godowe zaobserwowano po raz pierwszy w rejonie Morza Śródziemnego. Publikując te informacje, możemy pomóc zainteresowanym stronom zaplanować działania łagodzące inwazję ryb. Zachęcamy nurków i rybaków do uruchamiania programów usuwania Pterois, które sprawdziły się już w płytkich wodach na Karaibach np. odtworzenie populacji potencjalnych drapieżników, takich jak Epinephelus marginatus . Biorąc pod uwagę, że Kanał Sueski została ostatnio poszerzony i pogłębiony, środki będą musiały zostać wprowadzone szybko, aby pomóc zapobiec dalszej inwazji.

Epinephelus marginatus
Fot. GNU Licence

Autor: Mr Andrew Merrington
Senior Media & Communications Officer
Plymouth University plymouth.ac.uk