Brzanka purpurowa – Pethia nigrofasciata

Wymaga zbiornika o pojemności najmniej 110 litrów Podłoże  z ciemnego, drobnego żwiru. Zbiornik gęsto obsadzamy roślinami, pozostawiając jednocześnie dużo miejsca do pływania. W zbiorniku tworzymy półcień poprzez pływające na powierzchni rośliny. Ryby te wtedy pokazują pełne barwy. W akwarium ze zbyt jasnym i jaskrawym oświetleniem ryby staną się płochliwe i tracą barwy. Dekoracje z korzeni i kamieni

POCHODZENIE:
Azja – Sri Lanka 

WIELKOŚĆ:
8 cm 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, łagodna ryba. Najlepiej czuje się w stadzie kilku do kilkunastu osobników. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. Najlepiej trzymać z innymi brzankami, kiryskami, bocjami i zbrojnikami.

DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony.  Samce płetwy mają czarne, samice bezbarwne.

TEMPERATURA:
22-24°C

WODA:
pH 6,0-7,0 ; woda miękka do średnio twardej ; twardość 5-16ºdGH

POKARM:
Żywy i suchy jest chętnie przyjmowany. Zalecana jest dieta z dodatkiem roślinnego. Inaczej ryby będą podgryzać delikatne rośliny.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-28°C. Woda miękka, lekko kwaśna. Jako zbiornik należy zastosować akwarium o pojemności 40-50 litrów. Poziom wody powinien być obniżony do około 20cm. W akwarium tarliskowym powinien panować półcień stworzony poprzez pływające rośliny, dno należy wyłożyć mchem. Do takiego akwarium należy wpuścić parę dobrze odżywionych ryb. Ikra w ilości 100-150 ziaren jest składana wśród roślin. Po złożeniu ikry tarlaki należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Młode pływają po tygodniu i zaczynają pobierać pokarm. Należy karmić larwami solowca i pylista suchą paszą. Podchów łatwy.