Brzanka sumatrzańska – Puntigrus tetrazona

Akwarium dla stada tych ryb powinno mieć pojemność minimum 100 litrów. Brzanka sumatrzańska wymaga czystej, dobrze natlenionej wody. Miejscami gęstej obsady roślin, jak i dużej przestrzeni do pływania. Dekoracje: korzenie i kamienie. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku. Na rynku istnieje dużo barwnych form hodowlanych tego gatunku.

Za minimalny zakup do akwarium należy uznać grupę co najmniej 8-10 okazów, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo, że ryby będą rozpraszane przez siebie nawzajem.

POCHODZENIE:
Sumatra, Borneo, Półwysep Malajski. Ryby w naturze preferują leśne strumienie i dopływy zawierające stosunkowo czystą wodę oraz podłoża z piasku i skał / kamyków o różnej wielkości. Samce będą również lepiej ubarwiać w obecności innych osobników tego samego gatunku.

WIELKOŚĆ:
5-6 cm 

ZACHOWANIE:
Brzanka sumatrzańska to żywa, towarzyska, czasami agresywna ryba. Najlepiej czuje się w większym stadzie. Gatunek ten jest notorycznie agresywny i ma tendencję do gryzienia płetw innych ryb. Brzanka sumatrzańska nie jest idealnym towarzyszem dla gatunków płochliwych, wolno poruszających się lub o długich płetwach. Jest to gatunek stadny, tworzący luźne hierarchie, a rywalizujące ze sobą samce nieustannie walczą ze sobą o kobiecą uwagę i hierarchiczną pozycję w grupie.

DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy z czerwieńszymi płetwami. Dymorfizm jest mało widoczny i wymaga doświadczenia.  

TEMPERATURA:
20-26°C 

WODA:
pH 6.0-7.5 ;  twardość: miękka do średnio twardej 6-15ºdGH

POKARM:
Żywe i mrożone larwy owadów. Brzanka sumatrzańska bez problemu przyjmuje też pokarmy w płatkach. Gatunek dość żarłoczny.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26-28°C. ; twardość 10ºdGH ; pH 6,5. Jako zbiornik tarliskowy najlepiej przygotować małe akwarium o pojemności około 30 litrów, w którym znajduje się piaszczyste podłoże oraz gęsta obsada roślin. Zalecane również kępki mchu na dnie. Do tak przygotowanego zbiornika należy wpuścić parę dobrze odżywionych ryb. Ikra w ilości około kilkuset ziaren składana jest wśród roślin. Po tarle dorosłe ryby należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 24-26 godzinach. Po około 6 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Młode należy karmić na początku pierwotniakami, a w miarę rośnięcia pylistą suchą paszą i larwami solowca. Podchów łatwy. 

SYNONIMY:
Capoeta tetrazona Bleeker 1855
Barbus tetrazona (Bleeker 1855)
Puntius tetrazona (Bleeker 1855)
Systomus tetrazona (Bleeker 1855)
Systomus sumatranus Bleeker 1860
Systomus sumatrensis Bleeker 1860

Brzanka sumatrzańska
Brzanka sumatrzańska
Brzanka sumatrzańska
Brzanka sumatrzańska
Odmiana Mszysta