Razbora borneańska – Boraras brigittae

Wymaga akwarium o pojemności najmniej 50 litrów. Jako podłoże powinien być zastosowany ciemny żwir. Na jego tle ryby będą najlepiej się prezentowały. Akwarium powinno być jasno oświetlone. Dekoracje z kamieni, korzeni i kawałków drewna. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte roślinnością, aby stworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Kluczem do sukcesu w hodowli tych ryb jest miękka i krystalicznie czysta woda. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie od kilku do kilkunastu egzemplarzy.

POCHODZENIE:
Tajlandia, Kambodża

WIELKOŚĆ:
2,5 cm 

DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy i żywiej ubarwiony. Samica wyraźnie pełniejsza. 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do zbiornika z innymi małymi gatunkami ryb. Należy trzymać w stadzie nawet kilkunastu egzemplarzy. Jako towarzystwo powinny stanowić łagodne gatunki razbor.

TEMPERATURA:
22-26°C 

WODA:
pH 6,5-7,0 ; twardość 3-6ºdGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana.

POKARM:
Żywy, mrożony i suchy jest chętnie przyjmowany. Najlepiej jednak karmić drobnymi larwami owadów. 

ROZMNAŻANIE:
Na około dwa tygodnie przed planowanym tarłem należy oddzielić samce od samic. W tym czasie ryby powinny być obficie karnione. Jako akwarium tarliskowe wystarczy zbiornik o pojemności 20 litrów. Temperatura w zbiorniku rozrodowym powinna wynosić 25-26°C, twardość 2-3ºdGH, pH 6,0. Woda miękka i lekko kwaśna. Akwarium powinno być gęsto porośnięte roślinami. Ulubionym substratem do składania ikry dla tych ryb są liście mikrozorium. Do tak przygotowanego akwarium wpuszczamy parę ryb. Tarło zwykle następuje w ciągu 24 godzin. Ikra składana jest na spodniej stronie liści roślin. Po odbytym tarle rodziców należy odłowić. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Pływa po około 5 dniach. Karmimy na początku pierwotniakami, przechodząc stopniowo na świeżo wyklute larwy solowca i nicienie mikro.

SYNONIMY:
Rasbora urophthalma brigittae Vogt, 1978