Razbora merah – Boraras merah

Wymaga akwarium o pojemności najmniej 30 litrów. Jako podłoże powinien być zastosowany ciemny żwir. Na jego tle ryby będą najlepiej się prezentowały. Akwarium powinno być jasno oświetlone. Dekoracje z kamieni, korzeni i kawałków drewna, lignitów, suchych liści, kawałki kory. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte roślinnością, aby stworzyć naturalne kryjówki dla ryb. Kluczem do sukcesu w hodowli tych ryb jest miękka i krystalicznie czysta woda. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie od kilku do kilkunastu egzemplarzy.

POCHODZENIE:
Borneo (zachodnia i południowa część)

WIELKOŚĆ:
2,5 cm 

DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy i żywiej ubarwiony. Samica wyraźnie pełniejsza i większa od samca.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do zbiornika z innymi małymi gatunkami ryb. Należy trzymać w stadzie nawet kilkunastu egzemplarzy. Jako towarzystwo powinny stanowić łagodne gatunki razbor.

TEMPERATURA:
24-26°C 

WODA:
pH 6,5-7,0 ; twardość 2-5ºdGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana.

POKARM:
Żywy, mrożony i suchy jest chętnie przyjmowany. Najlepiej jednak karmić drobnymi larwami owadów. 

ROZMNAŻANIE: Na około dwa tygodnie przed planowanym tarłem należy oddzielić samce od samic. W tym czasie ryby powinny być obficie karmione. Jako akwarium tarliskowe wystarczy zbiornik o pojemności 20 litrów. Temperatura w zbiorniku rozrodowym powinna wynosić 25-26°C, twardość 2-3ºdGH, pH 4,5-5,0 Woda miękka i lekko kwaśna. Akwarium powinno być gęsto porośnięte roślinami. Ulubionym substratem do składania ikry dla tych ryb są liście mikrozorium. Do tak przygotowanego akwarium wpuszczamy parę ryb. Tarło zwykle następuje w ciągu 24 godzin. Ikra składana jest na spodniej stronie liści roślin. Po odbytym tarle rodziców należy odłowić. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Pływa po około 5 dniach. Karmimy na początku pierwotniakami, przechodząc stopniowo na świeżo wyklute larwy solowca i nicienie mikro.

Fot. Peter Macguire