Razbora karłowata – Boraras urophthalmoides

Razbora karłowata z powodzeniem może być trzymana w akwarium o pojemności 30 litrów. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony drobnymi roślinami. Idealnie do tego nadają się mchy, limnofilie, rogatki itp.  Zalecane pływające po powierzchni  rośliny, które przytłumią światło. Dekoracje w akwarium z korzeni,  lignitów i kamieni.

POCHODZENIE:
Tajlandia, Kambodża, Malezja i Sumatra. W naturze zamieszkuje płytkie zbiorniki wodne, takie jak bagna, tarasy zalewowe i pola ryżowe. Najczęściej występują w wodach z dużą ilością zanurzonej roślinności.

WIELKOŚĆ:
4 cm

DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy, samica pełniejsza. W czasie tarła żywiej ubarwiony.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Najlepiej trzymać w stadzie w jednogatunkowym akwarium.

TEMPERATURA:
23-26°C

WODA:
pH 6,0-7,0; woda miękka do średnio twardej, 4-8° dGH. Akwarium przed wpuszczeniem ryb musi być biologicznie dojrzałe, ponieważ ryby są wrażliwe na wahania w chemii wody.

POKARM:
Żywy i suchy – drobny, dostosowany do wielkości ryb. Nie należy przekarmiać ryb.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26-28°C. Woda w akwarium powinna być miękka i być krystalicznie czysta pH 5,0-6,5. Jako zbiornik rozrodowy może posłużyć akwarium o pojemności 10-15 litrów. Akwarium powinno zawierać dużą ilość drobnych roślin oraz mchów. Do takiego zbiornika należy wpuścić dwie lub trzy pary dobre odżywionych, dorosłych ryb. Jeśli warunki są dostatecznie dobre, tarła można spodziewać się już następnego dnia rano.  Ikra jest rozsiewana  po podłożu i pomiędzy drobno-pierzastymi roślinami. Po tarle dorosłe ryby należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 24 godzinach. Wyklute młode początkowo wykorzystują zawartość woreczka żółtkowego, następnie przyjmują larwy solowca i płynne pokarmy dla narybku.

SYNONIMY:
Rasbora urophthalmoides Kottelat, 1991
Rasbora urophthalma Ahl, 1922

Fot: Peter Macguire