Danio malabarski – Devario malabaricus

Devario malabaricus potrzebuje dużo przestrzeni do pływania. Wymaga zbiornika o pojemności 200 litrów. Zbiornik obsadzamy drobno pierzastymi roślinami. Podłoże z ciemnego żwiru. Dekoracje z kamieni – otoczaków, korzeni i kawałków drewna oraz pędów bambusa. Ryba najlepiej prezentuje się gdy jest trzymana w stadzie. Najlepiej,  gdy umieścimy rośliny po bokach i w głębi zbiornika, a środek akwarium zostawimy nieobsadzony. Pozwoli to na odpowiednio gęsty porost, jak i wystarczającą ilość miejsca do pływania. W handlu spotykana często jest również odmiana weloniasta z dłuższymi płetwami. Akwarium z danio należy szczelnie przykryć, ponieważ ryby potrafią z niego wyskakiwać.

POCHODZENIE:
Azja – Indie, Nepal, Indochiny. Obecnie uznawany za występujący na całym Półwyspie Indyjskim i na Sri Lance, chociaż w rzeczywistości może ograniczać się do płynących na zachód drenów Indii, a być może nawet do stanu Kerala

WIELKOŚĆ:
15 cm  

DYMORFIZM:
Samica Devario malabaricus jest pełniejsza. Samiec mniejszy i bardziej smukły.  

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna rybka.  Chętnie przebywa w silnym prądzie wody. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium ze spokojnymi rybami.  Najlepiej trzymać w stadzie przynajmniej 6-8 egzemplarzy.

TEMPERATURA:
22-25ºC 

WODA:
pH 6,5-7,0 ; twardość 5-16ºdGH. Woda świeża i często podmieniana. 

POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z powierzchni.  

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-26ºC. Akwarium tarliskowe dla Devario malabaricus powinno być obszerne i gęsto obsadzone roślinami. Na dnie zalecane duże kępki mchu. Do takiego zbiornika należy wpuścić samicę oraz dwa samce. Podczas tarła składane jest około 300 ziaren ikry.  Po tarle rodziców trzeba odłowić z akwarium tarliskowego. Wylęg następuje po około 36 godzinach. Kiedy larwy zaczynają pływać można od razu karmić je pierwotniakami oraz zawiesiną z roztartej suchej paszy, natomiast po 3-5 dniach larwami solowca.

SYNONIMY:
Danio malabaricus (Jerdon, 1849)
Perilampus malabaricus Jerdon, 1849
Danio micronema Bleeker, 1863
Eustira ceylonensis Günther, 1868
Paradanio aurolineatus (Day, 1865)
Perilampus aurolineatus Day, 1865
Perilampus canarensis Jerdon, 1849
Perilampus mysoricus Jerdon, 1849

Devario malabaricus
Devario malabaricus