Danio lamparci – Brachydanio reiro var. frankei

Potrzebuje dużo przestrzeni do pływania. Zbiornik obsadzamy drobno pierzastymi roślinami. Podłoże z ciemnego żwiru. Dekoracje z kamieni – otoczaków, korzeni i kawałków drewna oraz pędów bambusa. Ryba najlepiej prezentuje się gdy jest trzymana w stadzie. Najlepiej,  gdy umieścimy rośliny po bokach i w głębi zbiornika, a środek akwarium zostawimy nieobsadzony. Pozwoli to na odpowiednio gęsty porost, jak i wystarczającą ilość miejsca do pływania. W handlu spotykana często jest również odmiana weloniasta z dłuższymi płetwami. Akwarium z danio należy szczelnie przykryć, ponieważ ryby potrafią z niego wyskakiwać.

POCHODZENIE:
Południowa Azja : Indie i Półwysep Malajski

WIELKOŚĆ:
4 cm 

DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy, samica szczególnie w czasie tarła pełniejsza. 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna rybka.  Chętnie przebywa w silnym prądzie wody. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium ze spokojnymi rybami.

TEMPERATURA:
20-23ºC

WODA:
pH 6,5-7,2 ; twardość 6-15ºdGH. Woda świeża i często podmieniana.

POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z powierzchni.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-26ºC. Dojrzałe samice można bez problemów rozpoznać po pękatych – nabrzmiałych od ikry brzuszkach.Jako akwarium tarliskowe najlepiej jest przygotować oddzielny, niewielki zbiornik. Wpuszczamy do niego jedną samicę oraz 2-3 samce. Ikra składana wśród drobno pierzastych roślin lub mchu rozłożonym na podłożu w ilości do 1000 ziaren. Wylęg po około 3 dniach natomiast pływa swobodnie po 7 dniach. Karmimy pylistą suchą paszą oraz żywymi lub mrożonymi larwami solowca. Należy jednak zwrócić uwagę na to by jednorazowa porcja pokarmu została zjedzona w ciągu 2-5 minut, gdyż narybek jest wrażliwy na zanieczyszczenia wody. Podchów łatwy.