Danio krępaczek – Devario devario

Devario devario potrzebuje dużo przestrzeni do pływania. Wymaga zbiornika o pojemności 200 litrów. Zbiornik obsadzamy drobno pierzastymi roślinami. Podłoże z ciemnego żwiru. Dekoracje z kamieni – otoczaków, korzeni i kawałków drewna oraz pędów bambusa. Ryba najlepiej prezentuje się gdy jest trzymana w stadzie. Najlepiej,  gdy umieścimy rośliny po bokach i w głębi zbiornika, a środek akwarium zostawimy nieobsadzony. Akwarium z danio należy szczelnie przykryć, ponieważ ryby potrafią z niego wyskakiwać.

POCHODZENIE:
Azja – Indie, występuje w większości systemów rzecznych Gangesu i Brahmaputry w północnych Indiach, Nepalu i Bangladeszu.

WIELKOŚĆ:
7-8 cm  

DYMORFIZM:
Dojrzałe płciowo samice powinny być zaokrąglone, mniej kolorowe i trochę większe niż samce Devario devario.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna rybka.  Chętnie przebywa w silnym prądzie wody. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium ze spokojnymi rybami.  Najlepiej trzymać w stadzie przynajmniej 6-10 egzemplarzy.

TEMPERATURA:
28-26ºC 

WODA:
pH 6.0-8.0 ; twardość 5-16ºdGH. Woda świeża i często podmieniana. 

POKARM:
Żywy i suchy, przyjmuje większość pokarmów.. Pobierany z powierzchni.  Dietę należy uzupełniać o mrożone lub żywe pokarmy: artemia, dafnia, rozwielitka.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-26ºC. Akwarium tarliskowe powinno być obszerne i gęsto obsadzone roślinami. Na dnie zalecane duże kępki mchu. Do takiego zbiornika należy wpuścić samicę oraz dwa samce. Podczas tarła składane jest około 300 ziaren ikry.  Po tarle rodziców trzeba odłowić z akwarium tarliskowego. Wylęg następuje po około 36 godzinach. Kiedy larwy zaczynają pływać można od razu karmić je pierwotniakami oraz zawiesiną z roztartej suchej paszy, natomiast po 3-5 dniach larwami solowca.

SYNONIMY:
Cyprinus devario Hamilton, 1822
Danio devario (Hamilton, 1822)
Deuario deuario (Hamilton, 1822)
Devario buchanani Bleeker, 1860
Devario cyanotaenia Bleeker, 1860
Devario macclellandi Bleeker, 1860
Leuciscus devario (Hamilton, 1822)
Perilampus devario (Hamilton, 1822)
Perilampus ostreographus McClelland, 1839

Devario devario
Devario devario