Hemigrammus ulreyi

Hemigrammus ulreyi pochodzi z leśnych obszarów tropikalnych, gdzie woda ma ciemne zabarwienie. Dlatego też zaleca się trzymanie tych ryb  w zbiorniku gęsto obsadzony roślinnością z ciemnym dnem i lekko zaciemnionym. Takie warunki odpowiadają naturalnym. Dekoracje z kamieni i korzeni. Minimalne akwarium dla gatunku to zbiornik o pojemności 50 litrów. Jako podłoże najlepiej jest użyć dobrze wypłukanego piasku.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – znany z brazylijskiej części dorzecza Rio Paragwaj. Zamieszkuje wolno płynące rzeki i dopływy.

WIELKOŚĆ:
5 cm

DYMORFIZM:
Dorosłe samice Hemigrammus ulreyi są większe i bardziej zaokrąglone w okolicach brzucha niż samce.

ZACHOWANIE:
To bardzo spokojny gatunek, który nie będzie dobrze konkurował z bardzo hałaśliwymi lub znacznie większymi towarzyszami. Najlepiej trzymać go z innymi gatunkami południowoamerykańskimi, takimi jak inne gatunki Hemigrammus lub Hyphessobrycon, pielęgnice karłowate Apistogramma, Corydoras i małe Loricarie. Ze względu na swój kształt można go bezpiecznie trzymać również z większymi pielęgnicami, takimi jak skalary czy dyskowce. Gatunek najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie 6-10 egzemplarzy.

TEMPERATURA:
23-28°C 

WODA:
pH 6.0-7.0 ; woda miękka. Koniecznie silnie filtrowana i napowietrzana. W krystalicznie czystej wodzie ryby ładniej się wybarwiają.

POKARM:
Łatwy do wykarmienia. Przyjmie prawie wszystko, co jest oferowane. Dla najlepszej kondycji i kolorów proponujemy regularne posiłki z małych żywych i mrożonych pokarmów, takich jak ochotka, rozwielitki i artemia

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-26°C . Woda miękka. Rodzice mogą zjadać ikrę, dlatego tez po tarle należy ich odłowić. Można go rozmnażać w grupie, przy czym dobrą liczbą jest 6-10 osobników każdej płci. Alternatywnie można go rozmnażać też w parach. Ikra składana wśród roślin. Młode wylęgną się one w ciągu 24-36 godzin, a narybek będzie mógł swobodnie pływać 3-4 dni później. Powinny być karmione pokarmem typu pierwotniaki przez pierwsze kilka dni, aż osiągną dostatecznie duże rozmiary, aby przyjąć nicienie mikro lub larwy solowca. Jaja i narybek są wrażliwe na światło we wczesnych stadiach życia i jeśli to możliwe, zbiornik należy zaciemnić.

Hemigrammus ulreyi
Hemigrammus ulreyi