Batasio fluviatilis

Batasio fluviatilis wymaga zbiornika o pojemności minimum 120 litrów. Podłoże z piasku lub zaokrąglonego żwiru. Rybom należy zapewnić dużo miejsca do pływania. Rośliny powinny być dodatkowo zabezpieczone kamieniami i posadzone najlepiej op bokach i z tyłu akwarium. Dekoracje z dużych korzeni, kawałków drewna i kamieni. Akwarium powinno być słabo oświetlone oraz szczelnie przykryte. Nietrudne w utrzymaniu we właściwych warunkach, ale w dużej mierze nieodpowiednie dla „ogólnego” akwarium zbiorowego. Podobnie jak wiele gatunków, które naturalnie żyją w wodach płynących, nie toleruje gromadzenia się odpadów organicznych i do swojego rozwoju potrzebuje nieskazitelnej wody przez cały czas. Dlatego w akwarium musi być zapewniona wydajna filtracja wody oraz dobre napowietrzanie.

POCHODZENIE:
Batasio fluviatilis są mieszkańcami cieków górnych i górnych odcinków mniejszych rzek charakteryzujących się płytkimi, szybko płynącymi, silnie natlenionymi odcinkami. Lokalizacja typowa to strumień w dystrykcie Ron Phibun, w prowincji Nakhon Si Thammarat w południowej Tajlandii, gatunek jest znany też z innych miejsc poniżej Przesmyku Kra w Tajlandii i na Półwyspie Malajskim.

WIELKOŚĆ:
6,5-7,2 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna i nieagresywna ryba. Nie powinien być trzymany ze znacznie większymi lub bardziej agresywnymi rybami

DYMORFIZM:
Samce mają wyraźnie widoczną, wydłużoną brodawkę narządów płciowych przed płetwą odbytową.

TEMPERATURA:
16-24°C

WODA:
pH 6.0-7.0 ; Woda musi być bardzo silnie i wydajnie filtrowana. Powinna być podmieniana raz w tygodniu w ilości nawet do 40% pojemności akwarium.

POKARM:
Wszystkożerna. Młode egzemplarze pobierają larwy owadów, skorupiaki, mniejsze ryby, przysmakiem są dżdżownice. Nie należy jednak podawać ich zbyt często, ponieważ są bardzo kaloryczne i powodują otłuszczenie ryb.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwarium.

Batasio fluviatilis