Dawkinsia assimilis

Dawkinsia assimilis lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Wymaga zbiornika o pojemności minimum 200 litrów. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Zalecana jest częściowy gęsty porost roślin, jak również dużo miejsca do pływania.

Ponieważ naturalnie występuje w stosunkowo dziewiczych siedliskach, nie toleruje gromadzenia się zanieczyszczeń organicznych i wymaga mniej lub bardziej nieskazitelnej wody, aby się rozwijać.

Dawkinsia: nazwany tak na cześć Richarda Dawkinsa, ze względu na „jego wkład w publiczne zrozumienie nauki, aw szczególności nauk o ewolucji”.

POCHODZENIE:
Występuje endemicznie w stanach Karnataka i Kerala w południowo-zachodnich Indiach, gdzie w ostatnich latach był złowiony z dorzeczy Netravati, Chalakudy i Kallada, chociaż dokładny zasięg jego występowania pozostaje niejasny. Rzeki Chalakudy i Kallada leżą jednak kilkaset kilometrów dalej na południe i są dalej oddzielone od Netravati przez Palghat Gap. Występuje w różnych typach siedlisk w zależności od lokalizacji i prawdopodobnie pory roku.

W Netravati odnotowano Dawkinsia assimilis w strefach brzeżnych o powolnym przepływie i błotnistym podłożu, podczas gdy ryby Chalakudy zostały zebrane z czystych, skalistych, płynących odcinków między licznymi wodospadami utworzonymi podczas opadania rzeki z gór Ghatów Zachodnich. W rzece Kallada, gdzie żył syntopicznie z D. exclamatio, woda była czysta, płytka (głębokość <50 cm) i wolno płynęła z rybami znalezionymi wśród granitowych głazów. U niektórych dorosłych osobników z populacji rzeki Chalakudy i Kallada rozgałęzione promienie grzbietowe rozciągają się również w nitki podobne do włókien.

Inne gatunki występujące z Dawkinsia assimilis na tym samym obszarze ogólnym to Pethia conchonius, Puntius denisonii, Haludaria fasciata, Dawkinsia arulius, D. filamentosa, D. rubrotinctus, Barilius bakeri, B. bendelisis, B. canarensis, Devario malabaricus, Esomus danricus, Garra mcclellandi, G . hughi, Bhavania australis, Travancoria jonesi, Mesonoemacheilus guentheri, M. triangularis, Schistura denisonii, Lepidocephalichthys Thermalis, Batasio travancoria, Mystus armatus, M. canarensis, Glyptothorax annandalei, Aplocheilus lineatusus, Pseudosphromenus dayi, Channa striata i Carinotetraodon travancoricus.

WIELKOŚĆ:
9-12 cm 

ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Dawkinsia assimilis jest łagodna i najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie przynajmniej 8-10 egzemplarzy. Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują.  Trzymane pojedynczo ryby są płochliwe.

DYMORFIZM:
Dorosłe samce rozwijają bardziej intensywny wzór ubarwienia niż samice i wykazują zauważalne guzki na głowie podczas tarła.

TEMPERATURA:
19-25°C

WODA:
pH 6.0-7.0 ; twardość 6-12ºdGH ; woda powinna być regularnie podmieniana minimum 20-25% tygodniowo, najlepiej gdyby była filtrowana przez torf.

POKARM:
Dawkinsia assimilis to gatunek wszystkożerny w naturze żywiący się różnymi robakami, owadami, skorupiakami, materiałem roślinnym i innymi odpadkami organicznymi. W akwarium jest łatwa do karmienia, ale zbilansowana dieta składająca się z regularnych posiłków z małych żywych i mrożonych pokarmów, wraz z dobrej jakości suszonymi płatkami i granulkami, zapewni optymalną kondycję i kolory ryb.

ROZMNAŻANIE:
Na akwarium tarliskowe wystarczy zbiornik 30-50 litrów. Zbiornik powinien być wyposażony w ruszt ikrowy lub dno wyłożone mchem. Akwarium tarliskowe powinno być gęsto obsadzone roślinami.  Temperatura wody 27-30ºC , woda miękka poniżej 10ºdGH oraz kwaśna pH 6,0-6,5. Tarło trwa dość długo. Podczas jednego aktu składane jest po kilka ziaren ikry. Aby uniknąć zjadania ikry przez dorosłe ryby należy je dokarmiać w akwarium tarliskowym. Podczas tarła Dawkinsia assimilis składane jest około 200 ziaren ikry. Po tarle dorosłe ryby odławiamy. Wylęg następuje po około 36 godzinach. Po 5 dniach zaczynają żerować.  Karmimy pierwotniakami i larwami solowca, przechodząc stopniowo na większą karmę.

SYNONIMY:
Systomus assimilis Jerdon, 1849
Puntius assimilis (Jerdon, 1849)
Puntius lepidus Day, 1868

Dawkinsia assimilis
Dawkinsia assimilis
Dawkinsia assimilis
Dawkinsia assimilis
Fot. Sadashiv Nayak