Batasio travancoria

Batasio travancoria wymaga zbiornika o pojemności minimum 200 litrów. Podłoże z piasku lub zaokrąglonego żwiru. Rybom należy zapewnić dużo miejsca do pływania. Rośliny powinny być dodatkowo zabezpieczone kamieniami i posadzone najlepiej op bokach i z tyłu akwarium. Dekoracje z dużych korzeni, kawałków drewna i kamieni. Akwarium powinno być słabo oświetlone oraz szczelnie przykryte. Nietrudne w utrzymaniu we właściwych warunkach, ale w dużej mierze nieodpowiednie dla „ogólnego” akwarium zbiorowego. Podobnie jak wiele gatunków, które naturalnie żyją w wodach płynących, nie toleruje gromadzenia się odpadów organicznych i do swojego rozwoju potrzebuje nieskazitelnej wody przez cały czas. Dlatego w akwarium musi być zapewniona wydajna filtracja wody oraz dobre napowietrzanie.

POCHODZENIE:
Gatunek ten występuje endemicznie w południowej Kerali. Batasio travancoria są mieszkańcami cieków górnych i górnych odcinków mniejszych rzek charakteryzujących się płytkimi, szybko płynącymi, silnie natlenionymi odcinkami kanionów i niekiedy spływami poprzecinanymi rozlewiskami lub kaskadami.

WIELKOŚĆ:
9-10 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna i nieagresywna ryba. Nie powinien być trzymany ze znacznie większymi lub bardziej agresywnymi rybami

DYMORFIZM:
Nieznany.

TEMPERATURA:
18-25°C

WODA:
pH 6.0-7.0 ; Woda musi być bardzo silnie i wydajnie filtrowana. Powinna być podmieniana raz w tygodniu w ilości nawet do 40% pojemności akwarium.

POKARM:
Wszystkożerna. Młode egzemplarze Batasio travancoria pobierają larwy owadów, skorupiaki, mniejsze ryby, przysmakiem są dżdżownice. Nie należy jednak podawać ich zbyt często, ponieważ są bardzo kaloryczne i powodują otłuszczenie ryb.

ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażany w akwarium. Tarło można wywołać wykonując jedną lub więcej dużych, 50-70%, podmian wody zimną wodą, gdy ryby wydają się być w stanie tarła. Jaja są rozrzucane losowo i wykluwają się po około 2 dniach.

Batasio travancoria
Batasio travancoria
Batasio travancoria