Brzanka Denisona – Sahyadria denisonii
Brzanka Denisona wymaga zbiornika o pojemności minimum 200 litrów. Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna. Podłoże z ciemnego żwiru. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. W akwarium należy obsadzić roślinami tył oraz boki akwarium, pozostawiając duże miejsca rybom do pływania.
Gatunek w naturze zamieszkujący strumienie i rzeki najczęściej występujący w dziewiczych, wysoko natlenionych wodach górnych i górnych częściach dorzeczy, gdzie zazwyczaj gromadzi się w skalistych basenach z gęstą roślinnością nadbrzeżną. Podobno jest bardziej aktywny o zmierzchu i świcie niż w ciągu dnia. Ponieważ występuje naturalnie w dziewiczych siedliskach, nie toleruje gromadzenia się zanieczyszczeń organicznych i wymaga mniej lub bardziej nieskazitelnej wody, aby się rozwijać. Działa również najlepiej, jeśli występuje duży udział rozpuszczonego tlenu i umiarkowany ruch wody, a cotygodniowe podmiany wody o 30-50% objętości zbiornika powinny być uważane za rutynowe.
POCHODZENIE:
Występuje endemicznie w stanach Kerala i Karnataka w południowych Indiach. Małe populacje pozostają w systemach rzek Valapatanam, Chaliyar, Kallar, Karyangod, Kuttiyadi, Chandragiri, Sullya, Kuppam, Iritti, Anjarakandipuzha, Bhavani i Bharatapuzha.
WIELKOŚĆ:
10-12 cm
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie nawet kilkudziesięciu osobników. Ryby wtedy najlepiej się czują i prezentują. Podobnie wyglądający S. chalakkudiensis jest czasami sprzedawany jako S. denisonii i jest znany jako bardziej wojowniczy.
DYMORFIZM:
Samice w okresie tarła są grubsze od samców.
TEMPERATURA:
15-25°C
WODA:
pH 6.5-7.8 ; twardość 5-15ºdGH ; woda powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana.
POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów, które są pobierana z toni wodnej. W akwarium jest łatwa do karmienia, ale zbilansowana dieta składająca się z regularnych posiłków z małych żywych i mrożonych pokarmów, takich jak larwy ochotkowatych, dafnia, artemia, wraz z dobrej jakości suszonymi produktami, zapewni optymalną kondycję i barwy ryb. Tonące pokarmy są najlepsze. Czerwoną pigmentację można zintensyfikować, stosując dietę bogatą w karotenoidy, takie jak astaksantyna.
ROZMNAŻANIE:
W naturze przystępuje do tarła wiosną. W warunkach akwariowych nie rozmnażana. Akwarium w zoo w Chester w Anglii zaraportowało udane rozmnożenie, a ich teoria głosi, że potrzebna jest duża grupa, ponieważ zakłada się, że tarło odbywa się masowo.
SYNONIMY:
Barbus denisoni
Barbus denisonii
Crossocheilus denisonii
Labeo denisonii
Puntius denisoni