Tilapia wielkogłowa – Sarotherodon melanotheron melanotheron
Sarotherodon melanotheron wymaga akwarium o pojemności minimum 240 litrów. Dla ryb najlepiej zastosować podłoże z drobnego piasku. Jako dekoracje zbiornika powinny służyć kamienie, kawałki drewna i rośliny o mocnych liściach, jak anubiasy. Delikatniejsze rośliny będą przez ryby niszczone.
POCHODZENIE:
Rozpowszechniony w regionach przybrzeżnych w całej północno-zachodniej Afryce, występujący w Nigerii, Kamerunie, Senegalu, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gwinei, Liberii, Togo, Demokratycznej Republice Konga, Beninie, Gambii, Gwinei Bissau, Republice Konga, Mauretanii, Ghanie i Sierra Leone. Gatunek tolerujący sól, którego głównym siedliskiem są wody ujść rzek, szczególnie w obszarach namorzynowych. Występuje również w lagunach i rzekach słodkowodnych.
WIELKOŚĆ:
20 cm
ZACHOWANIE:
Niezbyt agresywny gatunek, chyba że rozmnażają się i może być trzymany z podobnie silnymi afrykańskimi pielęgnicami lub bardziej uległymi gatunkami z Ameryki Środkowej. Gdy nie rozmnaża się, występuje w naturze w stadach i może być trzymany w grupach w odpowiednio dużych akwariach. Dla większej ilości ryb wymagany jest jednak bardzo duży zbiornik, ponieważ ryby stają się terytorialne podczas rozmnażania.
DYMORFIZM:
Samce mają zwykle bardziej czarne okolice głowy.
TEMPERATURA:
24-28ºC
WODA:
pH 7.0-8.0 ; woda średnio twarda. Należy ją silnie napowietrzać.
POKARM:
Wszystkożerny. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów. Jednak zjada również chętnie pokarmy suche, pobierane z dna. W diecie nie powinno zabraknąć dodatku pokarmu roślinnego.
ROZMNAŻANIE:
Zaloty tego gatunku są dość długie i są inicjowane przez samicę. Kiedy samica jest gotowa do tarła, zacznie wykopywać dół w podłożu. Gotowy samiec dołącza do samicy w wykopywaniu miejsca do tarła. W tym momencie para zaczyna wykazywać wyraźny wzrost zachowań terytorialnych, dotyczy to zwłaszcza samców. Podczas tarła samica składa jaja bezpośrednio na podłożu pośrodku dołka, a samiec natychmiast je zapładnia, ale nie podnosi ich, dopóki samica nie skończy znoszenia. Następnie może upłynąć trochę czasu, zanim zacznie zbierać cały lęg do pyska. Samica opuszcza terytorium samca po tarle i nie odgrywa już dalszej roli. Jaja wykluwają się w ciągu 4-6 dni, a samiec nadal trzyma narybek w pysku w miarę ich rozwoju, ostatecznie wypuszczając je po 2-3 tygodniach. W tym momencie samiec zaprzestaje opieki nad lęgiem, a narybek pozostaje sam sobie. Narybek jest wystarczająco duży, aby od momentu wypuszczenia przyjąć świeżo wyklute krewetki solankowe, przesiane rozwielitki lub inne, drobne larwy owadów..
SYNONIMY:
Sarotherodon melanotheron melanotheron
Tilapia melanotheron
Tilapia heudelotii
Chromis heudelotii
Sarotherodon melanotheron heudelotii
Tilapia heudelotii heudelotii
Tilapia rangii
Chromis macrocephalus
Tilapia heudelotii macrocephala
Tilapia macrocephala
Chromis microcephalus
Melanogenes microcephalus
Tilapia multifasciata macrostoma
Tilapia leonensis
Sarotherodon melanotheron leonensis
Sarotherodon melanotheron paludinosus