Brzanka czarnoplama – Dawkinsia filamentosa
Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Wymaga zbiornika o pojemności minimum 200 litrów. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru.
POCHODZENIE:
Endemiczny gatunek rozpowszechniony w zachodniej części regionu gór Ghats z południowych Indiach w stanach Kerala, Tamil Nadu i Karnataka.
WIELKOŚĆ:
15 cm
ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie. Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują. Trzymane pojedynczo egzemplarze są płochliwe.
DYMORFIZM:
Samiec mniejszy i smuklejszy od samicy oraz intensywniej wybarwiony. U dorosłych samców występują wydłużone promienie płetwy grzbietowej.
TEMPERATURA:
20-24°C
WODA:
pH 7,0-7,5 ; twardość do 16ºdGH ; woda powinna być regularnie podmieniana minimum 20-25% tygodniowo.
POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Bardzo żarłoczna, należy uważać żeby nie przekarmiać ryb, ponieważ chętnie przyjmują każdy pokarm. Konieczny dodatek pokarmu roślinnego. Np. płatków na bazie spiruliny.
ROZMNAŻANIE:
Przed tarłem u samców występuje wysypka tarłowa na górnej wardze oraz pokrywach skrzelowych. Jako akwarium tarliskowe należy przygotować akwarium o pojemności najmniej 100 litrów. Jako podłoże powinno zastosować się dużą ilość mchu lub akwarium pozbawione podłoża z rusztem ikrowym. Temperatura 26°C. Woda miękka do 10ºdGH, pH 6,0-7,0 lekko kwaśna. Do tarła należy przeznaczyć 2 samce i 4 samice. Tarło jest dość burzliwe. Odbywa się wśród roślin od powierzchnią wody. Po tarle rodziców należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Ikra łatwo pleśnieje dlatego należy dodać do wody środek grzybobójczy oraz podmienić minimum 30% wody na świeżą o takich samych parametrach. Wylęg następuje po około 36-48 godzinach. Po około 2- 3 dniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Ponieważ narybek jest bardzo mały należy zastosować najdrobniejszy pokarm taki jak pierwotniaki oraz larwy solowca. Odpowiednio karmione młode szybko rosną.