Grubowarg dwubarwny – Epalzeorhynchos bicolor

Miejscami zalecana gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Grubowarg dwubarwny potrzebuje dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Większe egzemplarze są dosyć niezgodne i agresywne. Zaleca się trzymanie z większymi rybami. Nie polecany dla początkujących akwarystów, ze względu na skłonności tej ryby do chorób. Dekoracje z korzeni i kamieni. Idealnie nadają się rzeczne otoczaki. Najlepiej zastosować ciemnie dno i kontrastujące kamienie. Jednak nie za jasne. Czarne ryby z czerwonym ogonem pięknie prezentują się właśnie w tak wystrojonym zbiorniku. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, ponieważ ryby mogą z niego wyskakiwać. Wymaga dobrej filtracji wody oraz napowietrzenia wody.

POCHODZENIE:
Azja – dorzecza Chao Phraya i Mekongu.

WIELKOŚĆ:
15 cm  w warunkach akwariowych. W naturze dorasta nawet do 20 cm długości.

ZACHOWANIE:
Dość agresywna i terytorialna ryba. Trzyma się dna. Zarówno młode jak i starsze egzemplarze są dość płochliwe dlatego należy w akwarium zapewnić dużą ilość kryjówek.  Jeśli w jednym akwarium chcemy trzymać więcej egzemplarzy konieczne jest wydzielenie im rewirów za pomocą dekoracji. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie w zbiorniku około pięciu egzemplarzy, tak by agresja wewnątrzgatunkowa rozłożyła się równomiernie na większą ilość ryb. Grubowargów nie należy łączyć z rybami o wydłużonych płetwach, ponieważ labeo je z upodobaniem pogryzają.

DYMORFIZM:
Brak wyraźnego

TEMPERATURA:
22-26°C 

WODA:
pH 6.5-7.5 ; twardość 6-15°dGH. Woda koniecznie musi być silnie filtrowana oraz napowietrzana.

POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z dna. Ryba jest wszystkożerna. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów oraz dodatkiem pokarmu roślinnego.

ROZMNAŻANIE:
Dość trudny gatunek do rozmnożenia. Parę ryb należy umieścić w akwarium z miękkim dnem oraz licznymi kryjówkami w postaci łupin orzecha kokosowego, rurek i roślin. Akwarium powinno mieć przytłumione światło, temperatura w granicach 28°C, natomiast miękka woda filtrowana przez torf. Ikra składana jest w kryjówkach. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Żerować zaczyna po następnych 2 dobach. Na początku należy karmić je wrotkami i pierwotniakami, przechodząc stopniowo na większe pokarmy. Odpowiednio karmione młode szybko rosną. ich barwa na początku jest jasnobrunatna. Z czasem ryby ciemnieją, a charakterystyczna czerwona płetwa pojawia się w około siódmym tygodniu życia.

SYNONIMY: Labeo bicolor Smith, 1931 ; Epalzeorhynchus bicolor Smith, 1931

Fot. Aquadiction