Grubowarg złotopręgi – Epalzeorhynchos kalopterus

Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Potrzebuje dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Większe egzemplarze są dosyć niezgodne i agresywne. Zaleca się trzymanie z większymi rybami. Nie polecany dla początkujących akwarystów, ze względu na skłonności tej ryby do chorób. Dekoracje z korzeni i kamieni. Idealnie nadają się rzeczne otoczaki. Najlepiej zastosować ciemnie dno i kontrastujące kamienie. Z uwagi na duże podobieństwo do “kosiarki” (Crossochelius oblonhus) jest często z nią mylony. Dlatego gatunek zdobył miano “kosiarki fałszywej”.

POCHODZENIE:
Azja – Tajlandia, Półwysep Malajski, Borneo, Jawa, Sumatra.

WIELKOŚĆ:
16 cm  w warunkach akwariowych. W naturze dorasta nawet do 20 cm długości.

ZACHOWANIE:
Dość spokojna, choć terytorialna ryba w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Skora do gonitw. Zarówno młode jak i starsze egzemplarze są dość płochliwe dlatego należy w akwarium zapewnić dużą ilość kryjówek.  Jeśli w jednym akwarium chcemy trzymać więcej egzemplarzy konieczne jest wydzielenie im rewirów za pomocą dekoracji.

DYMORFIZM:
Brak wyraźnego

TEMPERATURA:
22-26°C 

WODA:
pH 6.5-7.5 ; twardość 5-15°dGH. Woda koniecznie musi być silnie filtrowana oraz napowietrzana.

POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z dna. Ryba jest wszystkożerna. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów oraz dodatkiem pokarmu roślinnego.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie rozmnażany w akwariach.

SYNONIMY: Palzeorhynchos kalopterus, Barbus kalopterus, Barbus kallopterus, Epalzeorhynchos kallopterus