Grubowarg zielony – Epalzeorhynchos frenatum

Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Potrzebuje dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Większe egzemplarze są dosyć niezgodne i agresywne. Zaleca się trzymanie z większymi rybami. Nie polecany dla początkujących akwarystów, ze względu na skłonności tej ryby do chorób. Dekoracje z korzeni i kamieni. Idealnie nadają się rzeczne otoczaki. Najlepiej zastosować ciemnie dno i kontrastujące kamienie. Jednak nie za jasne. Czarne ryby z czerwonym ogonem pięknie prezentują się właśnie w tak wystrojonym zbiorniku. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, ponieważ ryby mogą z niego wyskakiwać. Wymaga dobrej filtracji wody oraz napowietrzenia wody.

POCHODZENIE:
Azja Południowo-Wschodnia. Dorzecza Chao Phraya, Mekongu, Maeklongu, Xe Bangfai.

WIELKOŚĆ:
15 cm 

ZACHOWANIE:
Żywa, ruchliwa i bardzo agresywna ryba w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Najlepiej trzymać pojedyncze egzemplarze w jednym akwarium. Nie zwraca uwagi na ryby innych gatunków i dlatego nadaje się do akwarium ogólnego.

DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy, samica pełniejsza.

TEMPERATURA:
24-27°C

WODA:
pH 6,5-7,5 ; woda miękka do średnio twardej. Koniecznie dobrze filtrowana i często odświeżana. Ryba jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia wody produktami przemiany materii.

POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z dna. Ryba jest wszystkożerna. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów oraz dodatkiem pokarmu roślinnego.

ROZMNAŻANIE:
Dość trudny gatunek do rozmnożenia. Parę ryb należy umieścić w akwarium z miękkim dnem oraz licznymi kryjówkami w postaci łupin orzecha kokosowego, rurek i roślin. Akwarium powinno mieć przytłumione światło, temperatura w granicach 28°C, natomiast miękka woda filtrowana przez torf. Ikra składana jest w kryjówkach. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Żerować zaczyna po następnych 2 dobach. Na początku należy karmić je wrotkami i pierwotniakami, przechodząc stopniowo na większe pokarmy. Odpowiednio karmione młode szybko rosną. ich barwa na początku jest jasnobrunatna. Z czasem ryby ciemnieją, a charakterystyczna czerwona płetwa pojawia się w około siódmym tygodniu życia.

SYNONIMY: Labeo frenatus, Epalzeorhynchus frenatus, Epalzeorhynchos frenatus, Labeo erythrurus