Labeo cyclorhynchus

Miejscami gęsta obsada roślin jak również dużo miejsca do pływania. Potrzebuje dużo kryjówek z kamieni i korzeni. Większe egzemplarze są dosyć niezgodne i agresywne. Zaleca się trzymanie z większymi rybami. Nie polecany dla początkujących akwarystów, ze względu na skłonności tej ryby do chorób. Dekoracje z korzeni i kamieni. Idealnie nadają się rzeczne otoczaki. Najlepiej zastosować ciemnie dno i kontrastujące kamienie. Jednak nie za jasne. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, ponieważ ryby mogą z niego wyskakiwać. Wymaga dobrej filtracji wody oraz napowietrzenia wody.

POCHODZENIE:
Azja Południowo-Wschodnia. Zamieszkuje głównie strumienie leśne z gęstą roślinnością. Często są one zacienione przez gęsty baldachim lasu deszczowego. Podłoże składa się najczęściej z grubej warstwy mułu zaśmieconego zwalonymi gałęziami drzew i ściółką z liści, a woda jest dość klarowna, ale zabarwiona na słabo brązowy kolor dzięki garbnikom uwolnionym z rozkładającej się materii organicznej.

WIELKOŚĆ:
16 cm 

ZACHOWANIE:
Żywa, ruchliwa i bardzo agresywna ryba w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Najlepiej trzymać pojedyncze egzemplarze w jednym akwarium. Gatunek ten jest w dużej mierze nieodpowiedni do ogólnego akwarium. Chociaż małe okazy mają tendencję do ukrywania się przez większość czasu, w miarę wzrostu często stają się coraz bardziej terytorialne i mogą wykazywać szczególnie wysoki poziom agresji w stosunku do podobnie wyglądających gatunków. Najlepiej unikać innych ryb zamieszkujących dno, w tym pielęgnic i większości sumów, ponieważ mogą one być atakowane. Podobnie jest z próbą umieszczenia grupy razem w akwarium. Jest to ryba, która prowadzi samotny tryb życia iw naturze prawdopodobnie miałaby kontakt z innymi tego samego gatunku rzadko i w okresie tarła. Wyraźna jest agresja wewnątrzgatunkowa i osobniki tego samego gatunku w akwariach nie są tolerowane.

DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy, samica pełniejsza w okresie tarła.

TEMPERATURA:
21-27°C

WODA:
pH 6.0-7.5 ; woda miękka do średnio twardej. Koniecznie dobrze filtrowana i często odświeżana. Ryba jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia wody produktami przemiany materii

POKARM:
Żywy i suchy. Pobierany z dna. Ryba jest wszystkożerna. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów oraz dodatkiem pokarmu roślinnego.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie rozmnażany w warunkach akwariowych.

SYNONIMY:
Labeo cyclorhynchus variegata Pellegrin, 1901
Labeo variegatus Pellegrin, 1901

Labeo cyclorhynchus
Labeo cyclorhynchus