Nemacheilus platiceps

Nemacheilus platiceps wymaga akwarium o pojemności minimum 60 litrów. Podłoże powinno być z drobnego piasku. Jako dekoracje otoczaki, kawałki drewna i korzenie. zbiornik powinien być częściowo zarośnięty przez rośliny tolerujące wartki ruch wody.

POCHODZENIE:
Pochodzi z dorzecza Mekongu w Laosie, Tajlandii, Kambodży i Wietnamie, a także znany z systemu Dong Nai w południowym Wietnamie.

WIELKOŚĆ:
6 cm

ZACHOWANIE:
Gatunek ten jest pokojowo nastawiony do współplemieńców i zdaje się doceniać trzymanie w grupie, dlatego zdecydowanie zaleca się zakup czterech lub więcej osobników.

DYMORFIZM:
Dorosłe samice są prawdopodobnie nieco większe i cięższe niż samce. Dojrzałe samce posiadają powierzchowny płat podoczodołowy.

TEMPERATURA:
23-26°C

WODA:
pH 6.0-7.5 ; twardość 5-15ºdGH. Koniecznie bardzo silnie filtrowana i napowietrzana. Ruch wody powinien imitować wartki strumień. Zalecana jest cotygodniowa  obfita podmiana wody.

POKARM:
Gatunki Nemacheilus są wszystkożerne, chociaż większość ich pożywienia składa się z małych owadów, robaków, skorupiaków i innych zooplanktonów, przy czym zjadane są jedynie stosunkowo niewielkie ilości materii roślinnej, głównie poprzez zawartość żołądka ofiar. W akwarium przyjmą suszone pokarmy o odpowiedniej wielkości, ale nie powinny być karmione wyłącznie nimi. Najlepsze ubarwienie i kondycję zapewniają codzienne posiłki składające się z małych żywych i mrożonych larw owadów.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w akwarium.

Nemacheilus platiceps
Nemacheilus platiceps