Neolamprologus fasciatus

Neolamprologus fasciatus występuje w litoralu skalnym i żwirowatym na głębokości od 5 do 20 m. Akwarium towarzyskie powinno mieć długość najmniej 100 cm, zwłaszcza w przypadku trzymania większej ilości ryb z tego gatunku. Podłoże z piasku. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki skalne. Akwarium powinno być jasno oświetlone.

N. fasciatus jest z natury drapieżnikiem, a jego kształt ciała został dostosowany tak, aby mógł przedostawać się do małych szczelin i szczelin w skale jeziora Tanganika w celu polowania na bezkręgowce, jaja, narybek i małe ryby. Poluje z głową w dół kilka stóp nad podłożem, poruszając swym ciałem falującymi ruchami, aby przeciwdziałać prądom wody. Czasami jest mylony z młodymi gatunkami Altolamprologus, ale można go łatwo odróżnić dzięki niebiesko-zielonej tęczówce i bardziej wydłużonemu kształtowi ciała.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika. Neolamprologus fasciatus zwykle występuje na obszarach skalistych, ale można go również znaleźć w płytkich wodach wokół brzegu.

WIELKOŚĆ:
15 cm 

ZACHOWANIE:
Chociaż Neolamprologus fasciatus jest gatunkiem terytorialnym, jest ogólnie pokojowo nastawiony do ryb, które nie mieszczą się w pysku i jest dobrym dodatkiem do społeczności tanganikańskiej. Odpowiednimi towarzyszami w akwarium są inne gatunki Neolamprologus, Julidochromis, Eretmodus i Telmatochromis. Jednak jest dość nieśmiały i agresywny lub bardzo energiczny.. Może być trzymany pojedynczo, w parach lub w grupie w zbiorniku o odpowiedniej wielkości.

DYMORFIZM:
Nieznany. Wygląda na to, że obie płcie są identyczne pod względem fizycznym.

TEMPERATURA:
26-29°C

WODA:
pH 7.5-9.0 ; woda średnio twarda do twardej. Silnie filtrowana i napowietrzana.

POKARM:
Pokarmy mięsne żywe i mrożone. Również suche płatki, granulaty i pokarmy liofilizowane. najchętniej pobierają larwy owadów. Ryby preferują pokarm żywy, jednak można przyzwyczaić je do pobierania prawie każdego rodzaju pokarmu.

ROZMNAŻANIE:
Nie osiągnięto w akwariach. Wiadomo, że pojawia się w jaskiniach, a także w przyrodzie w muszlach ślimaków.

SYNONIMY:
Lamprologus brevis Boulenger, 1899
Lamprologus calliurus Boulenger, 1906
Lamprologus ocellatus (non Steindachner, 1909)
Lamprologus taeniurus Boulenger, 1914
Neolamprologus calliurus (Boulenger, 1906)

Neolamprologus fasciatus
Neolamprologus fasciatus
Neolamprologus fasciatus
Fot. Aqualog.de
Neolamprologus fasciatus
Neolamprologus fasciatus
Neolamprologus fasciatus