Iguanodectes variatus

Iguanodectes variatus wymaga gęsto zarośniętego zbiornika. Długość akwarium to minimum 80 cm. Najlepiej stworzyć rybom półcień z pływających gatunków. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna, łupin orzecha kokosowego i lignitów. Podłoże z drobnego żwiru lub piasku. Akwarium powinno mieć nie mniej niż 60 litrów pojemności dla małego stadka ryb.

Rośliny pływające są pożytecznym dodatkiem, podobnie jak wysuszona ściółka z liści, przy czym ta ostatnia w szczególności napędza tworzenie się kolonii drobnoustrojów podczas rozkładu. Takie mikroorganizmy mogą stanowić cenne wtórne źródło pożywienia dla narybku, podczas gdy substancje humusowe uwalniane przez rozkładające się liście są również korzystne. Filtracja musi być tylko delikatna i nie powodująca dużego ruchu wody.

POCHODZENIE:
Gatunek ten zamieszkuje w systemach rzecznych Guaporé, Madera, Branco, Trombetas i Urubu w dorzeczu Amazonki w Brazylii.

WIELKOŚĆ:
10 cm

ZACHOWANIE:
Iguanodectes variatus jest to gatunek stadny i dlatego najlepiej jest trzymać kilka egzemplarzy w jednym akwarium.

DYMORFIZM:
Brak widocznego.

TEMPERATURA:
23-27ºC

WODA:
pH 5.5-7.5

POKARM:
Iguanodectes variatus jest wszystkożerny żeruje na drobnych bezkręgowcach, skorupiakach, glonach nitkowatych, opadłych owocach itp. W akwariach przyjmuje również suche pokarmy, ale jak większość ryb najlepiej radzi sobie z urozmaiconym menu, które w tym przypadku powinno również zawierać żywe i mrożone larwy ochotkowatych, larwy komarów, daphnia, moina itp.

ROZMNAŻANIE:
Brak danych

Iguanodectes variatus
Foto. Leandro Sousa