Neon czerwony – Paracheirodon axelrodi

Gatunek ten jest podobny do Neona Inessa. Różni się od niego większym i szerszym, czerwonym pasmem na bokach i większymi rozmiarami. Najlepiej hodować w stadzie. Ryba najlepiej prezentują się w zaciemnionym zbiorniku, częściowo zarośniętym roślinami. Pozostawiamy jednak rybom dużo miejsca do pływania.  Dekoracje z kamieni i korzeni. Zlecane są również lignity, które nadadzą wodzie lekko oliwkowe zabarwienie wodzie i lekko ją zakwaszą.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia, Wenezuela, Kolumbia. 

WIELKOŚĆ:
3,5 – 4 cm 

DYMORFIZM:
Samice są większe od samców. Samce smuklejsze, samice pełniejsze.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Najbardziej atrakcyjnie się prezentuje kiedy jest trzymana w stadzie.

TEMPERATURA:
20-25ºC

WODA:
pH 6,0-7,5 woda kwaśna do lekko zasadowej. Twardość ogólna najlepiej poniżej 3ºdGH. Wodę należy podmieniać raz w tygodniu w ilości około 25% objętości zbiornika.

POKARM:
Żywy i suchy – drobny.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 23-25ºC. Woda miękka nawet 1-2ºdGH. Najlepiej zastosować wodę destylowaną lub z filtra RO. Podłoże powinno być zdezynfekowane. Oświetlenie słabe, obsada z kilku delikatnych drobno pierzastych roślin. W tak przygotowanym akwarium umieszczamy parę dobrze odkarmionych ryb, najlepiej dobraną parę z większego stada. Do tarła dochodzi po kilku dniach wśród roślinności. Ikra w czasie tarła rozsiewana po całym zbiorniku. Podczas jednego tarła składane jest nawet 600 ziaren ikry. Po odbytym tarle zbiornik zaciemniamy ponieważ ikra jest wrażliwa na światło. Wylęg po około 30 godzinach. Pływa po około 5 dniach. Karmimy pierwotniakami i artemią. Po tygodniu oświetlamy akwarium. Podchów łatwy, odpowiednio karmiony szybko rośnie.