Neon Innesa – Paracheirodon innesi

Najlepiej hodować w stadzie. Ryba najlepiej prezentują się w zaciemnionym zbiorniku, częściowo zarośniętym roślinami. Doskonale prezentują się na tle ciemnego podłoża. Pozostawiamy jednak rybom dużo miejsca do pływania.  Dekoracje z kamieni i korzeni. Zlecane są również lignity, które nadadzą wodzie lekko oliwkowe zabarwienie wodzie i lekko ją zakwaszą.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia, Peru. Żyje w silnie zaciemnionych wodach.

WIELKOŚĆ:
3,5 cm 

DYMORFIZM:
Samiec smuklejszy, samica pełniejsza.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Najlepiej czuje się w stadzie przynajmniej 6 egzemplarzy.

TEMPERATURA:
21-24ºC 

WODA:
pH 5,0-7,0 ; woda miękka do średnio twardej. Konieczna regularna podmiana wody, ponieważ ryby są wrażliwe na jej złe parametry.

POKARM:
Żywy i suchy jest chętnie przyjmowany. Najchętniej zjada drobne larwy komarów.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26ºC. Woda miękka, pH 6-7, powinna być krystalicznie czysta, filtrowana przez torf. Zbiornik tarliskowy może być pozbawiony podłoża. Konieczne są drobno pierzaste rośliny. Ikra wrażliwa na światło dlatego zbiornik zaciemniamy akwarium. Ikra w ilości do 250 ziaren składana wśród roślin i  rozsiewana po całym zbiorniku. Po odbytym tarle rodziców należy odłowić, ponieważ mogą zjadać ikrę. Wylęg następuje po około 40 godzinach. Pływa po około 5 dniach. Karmimy pantofelkami i artemią. Po tygodniu oświetlamy akwarium.