Błyszczyk cesarski – Nematobrycon palmeri

Wymaga dużej przestrzeni do pływania, ale również częściowej, gęstej obsady roślin. Dekoracje z korzeni i kamieni. Ryby najlepiej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i ciemną ścianą tylną.

POCHODZENIE:
Kolumbia. Leśne strumienie o miękkiej wodzie. 

WIELKOŚĆ:
6 cm 

DYMORFIZM:
Wyraźnie zaznaczony. Samiec posiada wygiętą, łukowatą płetwę grzbietową. koloru żółtego. Samce mają również wydłużone promienie płetwy ogonowej. 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska rybka. Pięknie ubarwiona. Z natury bardzo spokojna, choć samce obierają rewiry w zbiornikach. Jednak w ich obronie samiec nie wyrządza innym rybom krzywdy. 

TEMPERATURA:
21-25°C 

WODA:
pH: 6,2-6,7; twardość: mniejsza niż 10° 

POKARM:
Żywy i suchy jest chętnie przyjmowany.

ROZMNAŻANIE:
Zbiornik hodowlany powinien posiadać co najmniej 30 litrów. Parametry pH 6,2-6,6; twardość ogólna 6* skali niemieckiej. Należy dobrze filtrować i napowietrzać wodę. Zbiornik hodowlany obsadzamy drobno pierzastymi roślinami. Ewentualnie można zastosować ruszt ikrowy. Do tarła najlepiej jest wybrać największą samicę z największym brzuszkiem. Najlepiej żeby samiec nie był największy, ponieważ samce mają skłonność do zamęczania samicy. Ryby do zbiornika tarliskowego wpuszczamy wieczorem i podnosimy temperaturę wody do 26*C. Tarło jest bardzo burzliwe. Odbywa się w całym zbiorniku. Kiedy tarło będzie zakończone,  co poznać można po zblednięciu barw tarlaków, rodziców odławiamy, zaciemniamy zbiornik i silnie napowietrzamy wodę. Młode wylęgają się po około 24-48 godzinach, w zależności od temperatury wody. 

Z początku są przyczepione do roślin i szyb akwarium, ale po około tygodniu zaczynają swobodnie pływać. Wtedy stopniowo oświetlamy akwarium i zaczynamy karmić narybek larwami solowca, oczlika i pylistą suchą karmą. Narybek nie stwarza problemów z karmieniem ale jest bardzo płochliwy i wymaga częstej podmiany 1/10 wody, dobrego filtrowania i silnego napowietrzania.