Tarczyk Srebrzysty – Ctenobrycon spilurus

Wymaga zbiornika o długości co najmniej 80cm. Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Zbiornik należy z tyłu i po bokach gęsto obsadzić roślinami. W partii środkowej należy pozostawić dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni i kamieni. Wymagana wydajna filtracja wody, ponieważ ryby są wrażliwe na jej jakość.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Amazonia

WIELKOŚĆ:
8 cm

ZACHOWANIE:
Łagodna, żwawa rybka. Najlepiej czuje się trzymana w ławicach. Nadaje się do zespołu łagodnych gatunków. Zajmuje środkową partię wody.

DYMORFIZM:
Samce są smuklejsze i żywiej ubarwione.

TEMPERATURA:
20-28°C

WODA:
pH 6,0-8,0 ; woda miękka do twardej.

POKARM:
Wszystkożerna. Chętnie przyjmuje zarówno żywe, mrożone jak i suche pokarmy. W diecie powinien znaleźć się dodatek pokarmu roślinnego inaczej ryby będą podgryzać delikatne rośliny.

ROZMNAŻANIE:
Należy zastosować akwarium z rusztem tarliskowym, ponieważ ryby zjadają ikrę. Najlepiej obsadzić zbiornik drobno pierzastymi roślinami i mchem, gdzie ryby będą składać ikrę. Po złożeniu ikry – około 2000 ziaren, należy tarlaki odłowić. Wylęg po około 24 godzinach. Pływa po około 5 dniach. Należy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą. Niezbędna jest idealna czystość wody w akwarium tarliskowym.

Fot. Hristo Hristov