Kirysek karłowaty (pigmej) – Corydoras pygmaeus

Wymaga zbiornika o długości najmniej 40cm. Podłoże z zaokrąglonego żwiru, ponieważ o ostre krawędzie ryba kaleczy sobie wąsiki. Dekoracje z kamieni i korzeni. Miejscami gęsty porost roślin, ale również dużo miejsca do pływania.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa rzeka Rio Madeira.

WIELKOŚĆ:
2,5-3,2 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Odpowiednia do zespołu innych łagodnych gatunków. Najlepiej czuje się w stadzie. Chętnie przebywa we wszystkich partiach wody w akwarium.

DYMORFIZM:
Samice są większe i pełniejsze.

TEMPERATURA:
18-24°C

WODA:
pH 6,5-7,5 ; woda średnio miękka do średnio twardej. Wskazany bystry ruch wody w akwarium oraz wydajna filtracja.

POKARM:
Wszystkożerna. Najchętniej zjada żywe i mrożone larwy owadów i tabletki. Pokarm brany z dna.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26°C. Do tarła najlepiej obsadzić stadko ryb z przewagą samców w niewielkim akwarium. W naturze do tarła stymulują ryby obfite deszcze. Dlatego by sztucznie zastymulować tarło u ryb, należy podmienić znaczną część wody (do 40%) na chłodniejszą niż zwykle oraz silnie napowietrzać wodę w akwarium.

Ikra składana jest w kieszonkę na brzuchu samca, utworzoną poprzez złożenie płetw brzusznych. Wtedy samiec zapładnia ziarna ikry. Następnie zapłodnioną ikrę samiec przylepia do kamieni lub szyb zbiornika. Jednorazowo z tarła można uzyskać nawet 100 sztuk ikry. Po około 4-8 dniach następuje wylęg. Po 24 godzinach zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. Ważne jest by wtedy silnie napowietrzać i filtrować wodę. Młode karmimy nicieniami mikro, larwami solowca, pokarmami w płynie dla narybku i pylistą suchą paszą. W zbiorniku z młodymi konieczna jest częsta podmiana około 25% wody. Z uwagi na niewielkie rozmiary przychówku zaleca się delikatną filtrację, najlepiej za pomocą filtrów gąbkowych.