Kirysek rdzawy – Corydoras rabauti

Wymaga zbiornika o długości 60cm. Podłoże piaszczyste lub z drobnego, zaokrąglonego żwiru. Ostry żwir może spowodować uszkodzenia wąsików ryb. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów i łupin orzecha kokosowego. Miejscami gęsta obsada roślin jak również duo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony poprzez pływające rośliny. Ryby oddychają również powietrzem atmosferycznym, zatem powinny mieć zawsze dostęp do powierzchni wody.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Brazylia

WIELKOŚĆ:
5-6 cm

ZACHOWANIE:
Towarzyska, spokojna rybka. Odpowiednia do zespołu nieagresywnych gatunków. Najlepiej czuje się w stadzie. Zasiedla denną strefę akwarium.

DYMORFIZM:
Brak widocznego

TEMPERATURA:
23-25°C

WODA:
pH 6,0-7,2 ; woda miękka do średnio twardej.

POKARM:
Najchętniej przyjmują żywe i mrożone larwy owadów. Jednak bez problemu przyjmują również suchy pokarm brany z dna.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26°C, woda bardzo miękka i lekko kwaśna. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami o szerokich liściach. Tarło odbywa się w grupie. Po odbytym tarle rodzice nie opiekują się potomstwem. Ikra składana jest na spodniej stronie liści. Podczas jednego tarła może być złożone nawet 100 ziaren. Wylęg następuje po około 3 dniach. Po następnym dniu zaczyna przyjmować pokarm. Należy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą.

Fot. Aquatic Arts