Fossochromis rostratus

OPIS:
Wymaga zbiornika  o długości najmniej 150 cm. Podłoże piaszczyste o grubej warstwie. W zbiorniku należy zrezygnować z roślin ponieważ były by przez ryby wykopywane i niszczone. Dekoracje z nielicznych kamieni i skał. W akwarium należy zapewnić rybom jak najwięcej miejsca do pływania.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi: litoral piaszczysty.
WIELKOŚĆ:
20-25cm
ZACHOWANIE:
Ryba spokojna i łagodna. Agresja wewnątrzgatunkowa nie występuje. W stosunku do przedstawicieli innych gatunków ryba również łagodna. Najlepiej łączyć je z innymi łagodnymi gatunkami z jeziora Malawi. Większość dnia spędza przy dnie przesiewając piasek w poszukiwaniu pokarmu.
DYMORFIZM:
Dorosły samiec jest żywiej ubarwiony oraz posiada wydatne wargi. Samice są ubarwione bardzo niepozornie.
TEMPERATURA:
23-27ºC
WODA:
pH 7.7 -8.5 ; woda średnio twarda do bardzo twardej. Zalecana wydajna filtracja.
POKARM:
Należy karmić pokarmami pochodzenia zwierzęcego: larwami owadów, krewetkami, krylem itp. Należy pamiętać o podawaniu odpowiedniej ilości pokarmu do wielkości ryb. W naturze ryba nie jest typowym drapieżnikiem i żywi się głównie skorupiakami, ale wzbogaca swoja dietę również o narybek innych gatunków.
ROZMNAŻANIE:
Samce budują gniazda w postaci kopca z piasku z zagłębieniem na szczycie. W naturalnym środowisku kopce potrafią być imponujących rozmiarów i dochodzić nawet do 60 cm wysokości. Na ich szczycie znajduje się krater w którym dochodzi do tarła. Samica składa od 40 do 70 ziaren ikry i inkubuje je w pysku około 25 dni.  Młode po wypuszczeniu z pyska mają około 1cm długości i szybko rosną.

Dorosły samiec
Fot. Cichlidspecies.com
Fot. J. de Lange