Dimidiochromis compressiceps – Pyszczak “Nóż”

Dimidiochromis compressiceps wymaga zbiornika o długości najmniej 150 cm. Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Kryjówki z kamieni i grot skalnych. Rybom należy zapewnić dużą ilość grot skalnych, służących za kryjówki. Jednak potrzebują również dużo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowy zaciemniony, ponieważ ryby nie lubią ostrego światła.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi: litoral skalisty.

WIELKOŚĆ:
Samce osiągają 25 cm, samice trochę mniejsze – do 23 cm. 

ZACHOWANIE:
Ryby bardzo agresywne i terytorialne. Szczególnie agresywne w stosunku do samców tego samego gatunku.

DYMORFIZM:
Samiec posiada zaczerwienione zakończenie płetwy grzbietowej. Na płetwie odbytowej widoczne są atrapy jajowe.  Samiec barwy niebieskiej, samica srebrnym z poprzecznymi, szarymi pasami.

TEMPERATURA:
24-27ºC

WODA:
pH 7.5-8.5 ; woda średnio twarda do twardej.

POKARM:
Pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej karmić larwami owadów, skorupiakami i młodymi rybami. Ryba jest bardzo żarłoczna. Czasami atakuje również oczy innych gatunków!

ROZMNAŻANIE:
Samiec w okresie tarła szczególnie agresywny w stosunku do samicy. Dlatego w akwarium tarliskowym powinien być jeden samiec z kilkoma samicami. Samiec wykopuje zagłębienie w podłożu lub wybiera płaski kamień, na którym ma być złożona ikra. Ikra w ilości nawet do 150-250 ziaren. Po zapłodnieniu, samica bierze ikrę do pyska. Inkubacja młodych w pysku samicy trwa około 21 dni. Młode są dość duże i szybko rosną. Ponieważ rosną nierówno należy je selekcjonować aby uniknąć przypadków kanibalizmu wśród narybku. Po wypuszczeniu narybku najlepiej przenieść go do osobnego zbiornika, ponieważ młode mogą być zjadane przez rodziców.

SYNONIMY:
Pyszczak nóż
Pyszczak płaskogłowy

Fot. aquahaus-gaus.de
Fot. Marcelo N.Passon
Fot. Marcelo N.Passon