Labidochromis caeruleus – Pyszczak żółty (Yellow)

Dla stadka careuleusów wystarczy już zbiornik o długości 80 cm. Dekoracje powinny stanowić kamienie i skały – piaskowiec, łupki, wapienie. Należy unikać korzeni, ponieważ mogą zakwaszać wodę. Jako podłoże najlepiej zastosować drobny żwirek lub piasek.

POCHODZENIE:
Afryka Północno-zachodnia część jeziora Malawi. W naturze Labidochromis caeruleus zajmuje litoral skalny jeziora Malawi, dlatego też takie warunki, w postaci usypisk skalnych, należy mu stworzyć w akwarium.

WIELKOŚĆ:
10 cm 

DYMORFIZM:
Samiec jest większy od samicy i posiada na płetwie odbytowej atrapy jajowe.

ZACHOWANIE:
Jeden z najspokojniejszych gatunków pyszczaków. Szczególnie zalecany dla początkujących akwarystów. Jednak ze względu na niespotykanie, cytrynowe ubarwienie pożądany również przez doświadczonych malawistów. Zaleca się trzymać z innymi spokojniejszymi gatunkami, ponieważ agresywniejsze mogą bez trudu zdominować caeruleusy. Jest to ryba stadna. W akwarium powinno się trzymać najmniej 5-6 egzemplarzy.

TEMPERATURA:
23-27ºC

WODA:
pH 8.0-8.5 ; woda średnio twarda do twardej.

POKARM:
Ryby przyjmują chętnie zarówno mrożony jak i suchy pokarm. Są to pyszczaki w większości mięsożerne. Ich dietę powinny stanowić skorupiaki i larwy owadów. Nie można jednak zapominać o dodatku pokarmu roślinnego. Odpowiednia dieta doprowadzi do intensywnego wybarwienia ryb.

ROZMNAŻANIE:
Bardzo łatwo rozmnażany gatunek. Osiąga dojrzałość płciową już w wieku 9-10 miesięcy. W odpowiednich warunkach chętnie przystępuje do tarła. Samica składa ikrę na płaskich kamieniach, które wcześniej skrupulatnie oczyszczają. Ziaren ikry zwykle jest nie więcej niż 20 sztuk. Inkubacja młodych w pysku samicy trwa około 3-4 tygodni. Po opuszczeniu pyska samicy młode są dość duże i chętnie pobierają drobny pokarm.

Fit. J. de Lange
Fot. aquahaus-gaus.de
Odmiana “white”