Bocja indochińska – Syncrossus berdmorei

Wymaga zbiornika o długości najmniej 120 cm i 240 litrów pojemności. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione poprzez pływające rośliny. Podłoże z drobnego żwiru. Dekoracje z kamieni- otoczaków, korzeni i kawałków drewna.

POCHODZENIE:
Azja Południowo-Wschodnia – Indie, Myanmar i środkowa Tajlandia

WIELKOŚĆ:
18 cm 

ZACHOWANIE:
Pojedynczo trzymane egzemplarze bywają agresywne w stosunku do innych ryb. W akwarium ogólnym ryba bardzo towarzyska i bezkonfliktowa. Najlepiej prezentuje się w stadzie przynajmniej 6 egzemplarzy. Ryby najbardziej aktywne po zmierzchu. Zalecane jest trzymanie z szybko pływającymi gatunkami ze względu na agresję w stosunku do innych ryb.

DYMORFIZM:
Niewidoczny.

TEMPERATURA:
25-30°C

WODA:
pH 6,0-7,5 ; woda miękka do średnio twardej. Twardość ogólna 6-12°dGH. Konieczna jest silna filtracja oraz częste podmiany wody. Zalecana cotygodniowa podmiana wody w objętości 25-30% zbiornika.

POKARM:
Wszystkożerna. Zarówno żywe i mrożone jak i suche pokarmy są chętnie przyjmowane. Do przysmaków tego gatunku należą ślimaki. Dzięki temu wielu akwarystów traktuje je jako swoistą straż sanitarną, która nie dopuszcza do plagi mięczaków.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w akwarium. 

SYNONIMY:
Botia hymenophysa,
Syncrossus berdmorei

Fot. seriouslyfish.com