Koza – Cobitis taenia
Wymaga zbiornika o pojemności najmniej 200 litrów. Podłoże z piasku, który musi być dobrze wypłukany. Dekoracje z kamieni – otoczaków oraz korzeni i kawałków drewna. Taki aranż będzie imitował naturalne środowisko ryb i zapewni im wystarczającą ilość kryjówek. Miejscami zalecana gęsta obsada roślin oraz rośliny pływające, zaciemniające częściowo zbiornik. Akwarium nie powinno być zbyt mocno oświetlone. Ryby są bardzo odporne na brak tlenu w wodzie, ponieważ korzystają z tzw. oddychania jelitowego. Gatunek jest w Polsce objęty ochroną.
POCHODZENIE:
Europa i Azja. Gatunek powszechnie występuje w Polsce w czystych wodach o piaszczystym dnie.
WIELKOŚĆ:
15 cm
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Nadaje się do każdego zbiornika z niewielkimi, nieagresywnymi rybami. Najbardziej aktywna nocą. W ciągu dnia zwykle jest zagrzebana w piaszczystym podłożu.
DYMORFIZM:
Samiec posiada węższe płetwy piersiowe. Są one ozdobione dodatkowo po wewnętrznej stronie perłową wysypką (tzw. łuska Canastiniego)
TEMPERATURA:
15-18ºC
WODA:
pH 6,0-8,0 ; twardość 6-20ºdGH. Woda powinna być raz w tygodniu podmieniana w ilości około 25% objętości zbiornika.
POKARM:
Larwy owadów: ochotka, rurecznik, larwy komarów. Ryby można przyzwyczaić również do pobierania pokarmów suchych w postaci płatków, granulatu i tabletek. Pokarm pobierany z dna.
ROZMNAŻANIE:
Gatunek sporadycznie rozmnażany w akwarium. W naturalnym środowisku tarło następuje na przełomie kwietnia i maja. W warunkach akwariowych można do niego doprowadzić poprzez obniżenie poziomu wody do 15cm oraz przykryć powierzchnię wody pływającymi roślinami o długich korzeniach (rzęsa, salwinia). Wśród tych roślin następuje tarło. Po tarle rodziców należy odłowić. Wylęg następuje po około 4-5 dniach. Na samym początku należy karmić młode pierwotniakami i wrotkami. Podchów dość trudny.
SYNONIMY:
Cobitinula anatoliae Hankó, 1924
Cobitis maroccana (non Pellegrin, 1929)
Cobitis spilura Holandre, 1837
Cobitis taenia dalmatina (non Karaman, 1928)
Cobitis taenia danubialis Nalbant, 1993
Cobitis taenia maroccana (non Pellegrin, 1929)
Cobitis taenia narentana (non Karaman, 1928)
Cobitis taenia ohridana (non Karaman, 1928)
Cobitis taenia taenia Linnaeus, 1758
Cobitis taenia tanaitica Bacescu & Maier, 1969
Cobitis taenioides Bacescu & Maier, 1969