Wężogłów punktowany – Channa punctata

Channa punctata wymaga zbiornika o długości najmniej 80 cm. Częściowo gęsty porost roślin, jednak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z korzeni, kamieni, lignitów. Zbiornik najlepiej częściowo zaciemnić pływającymi roślinami oraz zapewnić kryjówkę w centralnej części zbiornika gdzie będzie można rybę obserwować. Rybom należy tez zapewnić dużo kryjówek z korzeni i roślin. Zbiornik powinien być tez szczelnie przykryty, żeby ryby z niego nie wyskoczyły.

Członkowie rodziny Channidae są powszechnie określani jako „snakeheads” ze względu na posiadanie dużych łusek na głowie większości gatunków, które przypominają łuski naskórka (płytki głowowe) na głowach węży. Obecnie istnieje ponad 30 ważnych gatunków, ale różnorodność w grupie prawdopodobnie okaże się znacznie większa. Wszystkie Channa spp. posiadają dodatkowy aparat oddechowy w postaci sparowanych komór nadczaszkowych umiejscowionych za i nad skrzelami, chociaż nie są to błędniki, ale wyściełane nabłonkiem oddechowym. Komory te pozwalają rybom oddychać powietrzem atmosferycznym i przetrwać w warunkach niedotlenienia lub nawet poza wodą przez znaczny okres czasu, a w akwariach często można je zobaczyć, jak wynurzają się na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

POCHODZENIE:
Azja: Afghanistan, Pakistan, India, Sri Lanka, Nepal, Bangladesh, Myanmar, Yunnan.

WIELKOŚĆ:
30 cm 

ZACHOWANIE:
Zajmuje denna część akwarium. Jest to gatunek drapieżny który bez problemu potraktuje jako pożywienie niewiele mniejsze ryby.  Należy trzymać wyłącznie z rybami większymi, które nie padną jego ofiarą.

DYMORFIZM:
Samce mają wydatniejszą płetwę ogonową i są one intensywniej ubarwione. Posiadają też więcej białych kropek na ciele. U dorosłych samic można zauważyć nieznaczne zaokrąglenie w okolicach brzusznych.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
Miękka do średnio twardej do 16°dGH. pH 6,0-7,5. Często i obficie podmieniana. Konieczna jest też silna filtracja. Woda nie musi być napowietrzana ponieważ ryby oddychają powietrzem atmosferycznym.

POKARM:
Wszystkożerny drapieżnik. Należy karmić małymi rybami, mrożonymi pokarmami mięsnymi (ochotka, szklarka, kryl, stynka), dżdżownicami, małżami, ślimakami.

ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażana w warunkach akwariowych. Ryby po dobraniu się w pary przystępują do tarła. Do rozrodu podchodzą dobrze wykarmione osobniki. Do tarła dochodzi pod powierzchnią wody wśród roślin. Samiec buduje gniazdo przy powierzchni, do którego składana jest ikra. Młode należy karmić drobnymi pokarmami mięsnymi. Odpowiednio karmiony narybek szybko rośnie. Wśród tych ryb występuje kanibalizm. Dlatego istotne jest, by odławiać wyrośnięte osobniki. Inaczej będą one zjadać mniejszych braci z miotu. Gatunek bardzo płodny. Jedna samica w zależności od swojej wielkości może złożyć 2 300 do 29 600 ziaren ikry.

SYNONIMY:
Channa sp.
Ophicephalus punctatus
Channa punctatus
Ophiocephalus punctatus
Ophicephalus karruwey
Ophiocephalus karrouveri
Ophiocephalus lata
Ophicephalus indicus
Ophiocephalus indicus
Ophiocephalus affinis

Fot. Aqualog.de
Fot. Youtube
Fot. Youtube
Młode channy
Fot. Youtube