Clithon diadema – ślimak rogaty

OPIS:
Ślimaki Clithon diadema w naturze można znaleźć w ujściach rzek i małych lagunach w obszarach o piaszczystym i skalistym dnie. Jest to popularny, który bez żadnych problemów da się trzymać w akwarium nawet przez niedoświadczonych akwarystów. Na skorupie posiada wyraźne “rogi”, stad tez jego nazwa ślimak rogaty. Nie wymaga dużego akwarium i może być trzymany w małych krewetkariach. Bardzo pożyteczny, ponieważ z dużą skutecznością usuwa glony w akwarium. Akwarium z tymi ślimakami powinno być szczelnie przykryte, ponieważ są to “uciekinierzy” i potrafią uciec ze zbiornika. W akwarium żyje zwykle około 3 lat.

POCHODZENIE:
Ślimaki zasiedlają wody Indonezji, Malezji, Tajlandii i na Filipinach.
WIELKOŚĆ:
1 cm
ZACHOWANIE:
Spokojny i bezproblemowy ślimak. Nadaje się nawet do akwariów roślinnych..
TEMPERATURA:
20-28°C
WODA:
Twardość dH 6-20 °, pH 7,0-8,0
POKARM:
Typowy zjadacz glonów w akwarium. Można je dokarmiać warzywami i tabletkami roślinnymi dla ryb. Z racji swoich niewielkich rozmiarów mogą bez problemów wspinać się na rośliny i zjadać glony z ich powierzchni.
ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych nie rozmnażany, ponieważ do rozrodu niezbędna jest woda słona. Gatunek jajorodny, który często składa białe kapsułki z jajeczkami w akwarium (każda kapsułka mieści około 30 jaj). Jajka są składane zwłaszcza wtedy, gdy środowisko, w którym ślimak się znajduje obfituje w pożywienie.