Ectodus descampsii
Ectodus descampsii powinien być trzymany w akwarium o długości minimum 80 cm. Podłoże powinno być z drobnego piasku. Dekoracje z kamieni, grot skalnych i skał, które stworzą rybom naturalne warunki. Akwarium powinno mieć duże otwarte powierzchnie piaszczystego podłoża. Podłoże powinno mieć co najmniej 5 cm głębokości, ponieważ ten gatunek lubi kopać. Woda musi być twarda i zasadowa.
POCHODZENIE:
Afryka – Endemiczny dla jeziora Tanganika, pomiędzy Moliro i Utinta Bay. Zamieszkuje otwarte wody na piaszczystych podłożach.
WIELKOŚĆ:
10 cm
ZACHOWANIE:
Gatunek ten jest z natury dość nieśmiały i należy unikać agresywnych lub hałaśliwych towarzyszy. Dobrym wyborem są sumy Julidochromis, Neolamprologus, Cyprichromis i Synodontis. Ważne jest, aby zachować grupę co najmniej ośmiu ryb, ponieważ jest ona z natury towarzyska.
DYMORFIZM:
Nieznany. Według niektórych źródeł plamka grzbietowa samca Ectodus descampsii jest większa niż u samicy.
TEMPERATURA:
23-28°C
WODA:
pH 7.5-9.0 ; woda średnio twarda do twardej 10-25°H.
POKARM:
W naturze jest to gatunek, żywiący się głównie małymi bezkręgowcami, znajdowanymi przez „przesiewanie” kęsów piasku. W akwarium Ectodus descampsii przyjmuje większość oferowanych pokarmów, ale żywe i mrożone odmiany powinny stanowić większość diety.
ROZMNAŻANIE:
Przypadek tarła nie był zarejestrowany w akwariach, chociaż jest to prawdopodobnie możliwe. Istnieje niewiele informacji na temat jego naturalnego zachowania podczas tarła. Wiadomo, że jest to poligamiczny gębacz, który rozmnaża się w zagłębieniach podłoża wykopanego przez samca.
SYNONIMY:
Callochromis stappersii (Boulenger, 1914)
Ectodus descampsi Boulenger, 1898
Pelmatochromis stappersii (Boulenger, 1914)