Ryby barwione chemicznie! Tych ryb nie kupuj!

Od pewnego czasu w sklepach zoologicznych możemy spotkać znane nam gatunki w niespotykanych dotąd kolorach. Mowa np. o Przeźroczkach Indyjskich, Danio pręgowanych i Pielęgnicach papuzich. Czy wiecie jak takie kolory są uzyskiwane?

Zarówno te pierwsze jaki i drugie już w młodym wieku posiadają bajecznie kolorowe barwy od żółci, pomarańczu, czerwieni do kolorów niebieskiego i fioletowego.

Wbrew zapewnień sprzedawców sklepowych nie są to wyselekcjonowane egzemplarze, a ryby barwione chemicznie przez azjatyckich hodowców.
Niestety wraz z popularyzacją akwarystyki na rynek również polski trafiają takowe „dziwolągi” i co gorsze cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony hurtowni i sklepów zoologicznych. A co za tym idzie też klientów detalicznych którzy zaczynają swoją przygodę z akwarystyką.

Barwione ryby które trafiają na europejski rynek są osłabione zabiegami, częściej zapadają na choroby oraz bez wyraźnej przyczyny padają.
Nie znamy dokładnie wszystkich metod barwienia zwierząt, jednak wiemy że dla hodowców sprawą najważniejszą jest uzyskanie jak najmniejszych strat wśród ryb podczas chemicznego barwienia! Oznacza to że część ryb poddanych chemicznym zabiegom ginie.

Chińczycy to naród o całkiem innej kulturze. W tym kulturze znacznie różniącej się od europejskiej. Tyczy się to również sposobu traktowania zwierząt…. Otóż od pewnego czasu coraz bardziej stają się popularne ryby akwariowe z wytatuowanymi znakami i symbolami!

Tatuowana ryba
Tatuowana ryba

Przeźroczki Indyjskie są barwione metodą iniekcji. Polega ona na wpuszczeniu rybom, za pomocą strzykawki i igły (!), chemiczny barwnik.  Metoda ta jest stosowana oczywiście tą samą igłą dla wielu egzemplarzy, dlatego też przenoszenie chorób w hodowli jest bardziej niż pewne. Na barwionych  przeźroczkach indyjskich przeprowadzono badania laboratoryjne które ujawniły że 40% badanych ryb było zarażonych wirusem limfocytozy.  Należy dodać że kolory z czasem znikają lub bledną co sprawia że ryby przestają być „atrakcyjne”.

Barwiona sztucznie przeźroczka indyjska Foto. Adrian Palenta & Paweł Katuszonek


Inną metodą barwienia ciała ryb jest jeszcze bardziej okrutna. Daje efekt zabarwienia całego ciała ryby i może być przeprowadzona od razu na większej ilości zwierząt. Jest stosowana najchętniej przez azjatyckich hodowców ponieważ przynosi największe zyski i małe koszty.
Polega ona na wybraniu egzemplarzy albinotycznych  i pozbawienie ryb ochronnego śluzu.  Następnie barwi się ryby poprzez kąpiel w sztucznych barwnikach.  Ryby tym samym są bardzo narażone na infekcję i możemy się tylko domyślać jak wiele sztuk ginie podczas tego procederu…

barwienie ryb akwariowych

Przestrzegamy zatem wszystkich akwarystów przed zakupem podobnych tworów człowieka. Powstają one z chęci zysku oraz narażają ryby na niewyobrażalne cierpienia. Tylko kiedy nie będzie popytu na podobne ryby nie będą one sprowadzane do naszych sklepów.

Aktualnie barwione chemicznie są następujące gatunki ryb:
Aulonocara sp. var. albino
Bocja srebrna (Yasuhikotakia lecontei)
Bocja syjamska (Yasuhikotakia morleti)
Bocja szara (Botia modesta)
Brzanka sumatrzańska (Barbus tetrazona var. Albino gold i red)
Danio pręgowany (Brachydanio rerio)
Danipo lamparci (Brachydanio frankei)
Gurami całujący (Helostoma temminkii)
Gurami olbrzymi (Osphronemus goramy)
Kirysek spiżowy (Corydoras aeneus var. albino)
Metriaclima greshakei var. albino
Metriaclima zebra var. albino
Pielęgnica papuzia
Pielęgnica pawiooka (Astronotus ocellatus var. albino)
Pielęgnica plamooka (Heros severus var. gold)
Pielęgnica zebra (Archocentrus nigrofasciatus var. albino)
Tetra czarna (Gymnocorymbus ternetzi var. albino)
Wielkopłetw wspaniały (Macropodus opercularis var. albino)