Biotodoma cupido

Wymaga akwarium co najmniej 150 litrowego. W zbiorniku powinniśmy postarać się o dużą ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Miejscami gęsta obsada roślin, ale również dużo miejsca do pływania. Akwarium należy częściowo zaciemnić pływającymi roślinami. Podłoże najlepiej piaszczyste lun z drobnego żwiru. Rośliny powinny być duże, o twardych liściach, posadzone w doniczkach lub zabezpieczone kamieniami. Inaczej ryby będę je wykopywać dostosowując terytorium do swoich upodobań.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: dorzecze Amazonki na terenie Peru, Boliwii, Brazylii oraz rzekę Rio Essequibo w Gujanie.

WIELKOŚĆ:
10 cm

DYMORFIZM:
Samce posiadają nakrapiane płetwy grzbietową i odbytową.

ZACHOWANIE:
Agresywny i terytorialny gatunek w stosunki do przedstawicieli własnego oraz innych gatunków. Najlepiej trzymać dobraną parę w akwarium. Z upodobaniem kopie w podłożu. Dobrym dla nich towarzystwem są zbrojniki i kiryskowate.

TEMPERATURA:
23-25°C

WODA:
pH 5,0-7,0 ; twardość ogólna do 15ºdGH. Silnie filtrowana i napowietrzana. Rybki lubią bardzo czystą wodę. Należy często podmieniać 20% wody na świeżą.

POKARM:
Ryba bez problemu przyjmuje mrożony jak i sztuczny, suchy pokarm. Jednak główny przysmak stanowią larwy komarów, artemia i oczlik.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-27°C. Dobraną parę należy umieścić w zbiorniku tarliskowym z piaszczystym podłożem. Ryby wykopują w podłożu dołek w którym składana jest ikra w ilości około 100 ziaren. Po tarle gniazdem i ikrą zajmuje się samica. Samiec broni zaciekle terytorium w okolicy gniazda. Samica opiekuje się też wylęgiem przez około 10 dni. Młode należy karmić larwami solowca i pylistą suchą karmą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA