Rośliny słabo rosną? – to już przeszłość!

Fluorish jest wszechstronnym nawozem dla roślin w akwariach słodkowodnych.
Stanowi bogatą mieszaninę pierwiastków śladowych oraz niezbędnych mikroelementów takich jak wapń, magnez, żelazo, mających korzystnych wpływ na wzrost i kondycję roślin.

W przeciwieństwie do innych produktów o podobnym działaniu Fluorish jest przeznaczony do stosowania wraz z innymi nawozami dostarczającymi makro- i mikroelementów. Zdarza się, że producenci starają się umieścić w swoich preparatach wszystkie składniki, co może doprowadzić do przenawożenia zbiornika mikroelementami, przy próbie podniesienia poziomu makroelementów. Do uzupełnienia niedoboru tych drugich zaleca się stosowanie Fluorish Nitrogen, Fluorish Phosphorus oraz Fluorish Potassium.

Sposób użycia:
Jedna nakrętka (5 ml) na każde 250 l wody raz lub dwa razy w tygodniu. Odmierzanie mniejszej ilości preparatu ułatwiają nacięcia gwintu na nakrętce. Każde odpowiada objętości 1ml. Po otwarciu zalecane jest przechowywanie opakowania w lodówce (nie jest to jednak niezbędne).

Analiza składu:

Azot całkowity: 0.07%
Bor (B): 0.009%
Chlor (Cl): 1.15%
Cynk (Zn): 0.0007%
Fosfor dostępny ( P2O5): 0.01%
Kobalt (Co): 0.0004%
Magnez (Mg): 0.11%
Mangan (Mn): 0.0118%
Miedź (Cu): 0.0001%
Molibden (Mo): 0.0009%
Potaż (węglan potasu) rozpuszczalny: 0.37%
Siarka (S): 0.2773%
Sód (Na): 0.13%
Wapń (Ca): 0.14%
Żelazo (Fe): 0.32%


FLUORISH EXCEL
Fluorish Excel stanowi źródło biodostępnego węgla organicznego, niezbędnego wszystkim roślinom do prawidłowego wzrostu. Zwykle uzyskiwany jest przez nie z dwutlenku węgla, może być jednak także przyswajany z prostych związków organicznych (na przykład produktów pośrednich fotosyntezy). Podawanie CO2 w formie gazowej nie wyklucza stosowania Fluorish Excel i odwrotnie. Ponieważ proces powstawania produktów pośrednich fotosyntezy i ich wykorzystywanie zachodzi jednocześnie, podawanie Fluorish Excel jest korzystne, bez względu na to, czy nasyca się wodę gazowym dwutlenkiem węgla, czy nie. Naprzemienne stosowanie obydwu metod sprawdza się szczególnie w sytuacji gdy dodawanie CO2 może spowodować gwałtowne obniżenie odczynu wody.

Preparat ma także silne właściwości redukujące w stosunku do żelaza, zwiększając ilość jonów Fe2+, które są łatwiej przyswajalne przez rośliny niż jony Fe3+.

Ostatecznym produktem procesu fotosyntezy jest glukoza. W kolejnych etapach jej syntezy z dwutlenku węgla przy udziale światła wytwarzane są produkty pośrednie, takie jak rybulozo 1,5 – bisfosforan i 2-karboksy-3-keto-D-arabinitolo-1,5-bisfosforan. Pod tymi skomplikowanymi nazwami kryją się proste, pięciowęglowe łańcuchy. Fluorish Excel nie zawiera tych związków, ale inne, zbliżone do nich budową, dzięki czemu rośliny otrzymują niezbędne im składniki w niejako „gotowej formie”, bez konieczności wytwarzania ich z dwutlenku węgla i dzięki kolejnym reakcjom enzymatycznym mogą przetwarzać je w potrzebne im związki.

Sposób użycia:
Podczas pierwszego zastosowania lub po dużej wymianie wody (> 40% objętości) podać jedną nakrętkę (5ml) na każde 40 l wody. Później używać 1 nakrętkę na każde 200 l, codziennie lub co drugi dzień. W zbiornikach z dużą ilością roślin dawkę można stopniowo podwyższać. Odmierzanie mniejszej ilości preparatu ułatwiają nacięcia gwintu na nakrętce. Każde odpowiada objętości 1ml.


Flourish Excel pytania i odpowiedzi
—————————————————-

Pytanie: Kiedy pierwszy raz stosowałem preparaty Fluorish, w akwarium rozrastały się glony nitkowate. Po trzech dniach zmieniły barwę z zielonej na czerwono-pomarańczową, a w czwartym dniu całkowicie znikły. Który produkt mógł być przyczyną ich zniknięcia? Jeszcze nigdy nie widziałem takiego zjawiska i chciałbym wiedzieć, czy gdyby glony ponownie się pojawiły, będzie można w podobny sposób je wyeliminować.

Odpowiedź: To uboczny efekt działania preparatów Fluorish, który czasem występuje w zbiorniku. Byliśmy o nim informowani przez użytkowników, ponieważ jednak zjawisko eliminacji glonów nie występuje w każdej sytuacji, nie nagłaśniamy tego efektu.

—————————————————-

Pytanie: Biorąc pod uwagę mechanizm przyswajania dwutlenku węgla przez rośliny, lepiej podawać Fluorish Excell w nocy czy rano?

Odpowiedź: Proces pobierania CO2 zachodzi podczas fotosyntezy, dlatego najlepiej byłoby podawać Fluorish Excel w dzień. Ponieważ jednak znajdujący się w nim węgiel organiczny jest uwalniany nawet do 24 godzin po podaniu, preparat można stosować o dowolnej porze dnia. Fluorish Excel nie jest źródłem dwutlenku węgla i nie ma wpływu na odczyn wody.

—————————————————-

Pytanie: Czy Fluorish Excel może być stosowany jako zamiennik źródła CO2 w akwarium?

Odpowiedź: Tak i nie. Ponieważ jest źródłem węgla organicznego, korzystnie wpływa na rozwój roślin, tak samo jak dwutlenek węgla podawany w formie gazowej za pomocą dyfuzora. Jednak ten drugi sposób zapewnia znacznie lepszy wzrost roślinności w akwarium, niż stosowanie samego preparatu Excel (mimo, że jest bogatszym źródłem węgla). Jeśli określimy wartość wzrostu w przypadku CO2 na 10, to dla Fluorish Excel będzie on wynosił 6-7. Dlatego najkorzystniej stosować obydwie metody. Excel ma jeszcze tę zaletę, że jego podawanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu (butli, reduktorów, zaworów, itp.)

—————————————————-

Pytanie: Czy natlenianie akwaium za pomocą pompki i kamienia napowietrzającego lub stosowanie falownika upośledza działanie Fluorish Excel, tak jak zmniejsza wydajność podawania dwutlenku węgla? Jaki wpływ ma natlenianie/falowanie na poziom CO2 we Fluorish Excel?

Odpowiedź: Pompka lub falownik nie ma żadnego wpływu na skuteczność działania preparatu. Fluorish Excel nie jest źródłem CO2 ale łatwoprzyswajalnego węgla organicznego. Podawanie go nie zaburza także wykorzystywania CO2 jako źródła węgla przez rośliny.

—————————————————-

Pytanie: Używam Fluorish Excel od 4 dni i zauważyłem, że znajdujący się w akwarium Anacharis zaczyna marnieć, podczas gdy z pozostałymi roślinami nic niepokojącego się nie dzieje. Dlaczego?

Odpowiedź: Anacharis jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany zachodzące w środowisku (podwyższenie temperatury, poziom miedzi, formaldehydu, itp.), a więc także na podanie Fluorish Excel. W takim przypadku radzimy stosować preparat co drugi dzień.

—————————————————-

Pytanie: Czy Fluorish Excel jest bezpieczny dla ryb?

Odpowiedź: Używany zgodnie z zaleceniami nie stanowi zagrożenia dla ryb.

—————————————————-