Caridina serrata
Krewetka o czarno-białym karapaksie z pomarańczowymi elementami. Są to krewetki które jako pierwsze zagościły w domowych akwariach. Krewetka ta dała nazwę całej grupie krzyżujących się ze sobą krewetek zaliczanych teraz do grup serrata. Z niej została też wyselekcjonowana odmiana “Crystal Red”
Małe krewetki odpowiednie do zbiorników o pojemności już 15 litrów. Wymagają zbiornika z dobrze natlenioną wodą. Najlepiej w tym celu umieścić wylot filtra ku powierzchni wody. Na wlot filtrów najlepiej zastosować drobną gąbkę lub pończochę, tak by młode krewetki nie zostały wciągnięte. Dekoracje z pierzastych roślin, łupin orzecha kokosowego, korzeni, liści dębu. Nie należy stosować lignitów ponieważ mogą zawierać związki pirytu na który krewetki są bardzo wrażliwe. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty, ponieważ zdarzają się ucieczki krewetek ze zbiornika.
Najlepiej prezentują się na ciemnym podłożu i otoczeniu soczysto zielonych roślin.
POCHODZENIE:
Południowe Chiny
WIELKOŚĆ:
2,5-3,5 cm
ZACHOWANIE:
Krewetki spokojne aczkolwiek płochliwe. Zasiedlają chętnie wszystkie partie wody w akwarium. Najlepiej czują się w dużych stadach o liczebności minimum 20 egzemplarzy. Wtedy też najlepiej się rozmnażają oraz prezentują w zbiorniku.
Po zastosowaniu preparatów klarujących wodę które zlepiają cząstki nieczystości krewetki się chowają i spędzają czas na czyszczeniu odnóży za pośrednictwem których pobierają pokarm. Należy zatem całkowicie wykluczyć takie preparaty z użycia w krewetkarium.
DYMORFIZM:
Samice są mniejsze od samców. Samce są zdecydowanie masywniejsze.
TEMPERATURA:
20-25°C. Temperatura 30°C nie powinna być przekraczana ponieważ grozi to przegrzaniem zwierząt. Za optymalną uważa się temperaturę 22-25°C
WODA:
pH 6-7. Woda miękka do twardej jest tolerowana. Woda powinna być pozbawiona amoniaku lub azotynów, ponieważ są one bardzo podatne na zatrucia. Zalecane a jest silna filtracja wody. Krewetki te są bardzo wrażliwe na związki miedzi w wodzie!
POKARM:
Krewetki żywią się głównie glonami, butwiejącymi szczątkami roślin, celulozą z drewna. W warunkach akwariowych chętnie przyjmują pokarmy sztuczne w postaci płatków, tabletek i pałeczek. Najlepiej z dodatkiem glonów spirulina.
ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych dość łatwe do rozmnożenia. Młode odżywiają się od razu glonami i drobnymi pokarmami sztucznymi na bazie spiruliny. W jednym zbiorniku nie należy trzymać z innymi gatunkami ponieważ mogą się krzyżować.
Samica nosi do 20-40 sztuk jaj przez około 4 tygodni. Należy zadbać by w zbiorniku znajdowała się miękka woda, ponieważ w twardej krewetki nie będą się rozmnażać.