Neocaridina zhangjiajiensis

Krewetka Neocaridina zhangjiajiensis w hodowli, rozrodzie, warunków hodowlanych podobnie jak Neocaridina davidi. Kolor krewetki waha się od białego do niebieskiego.

POCHODZENIE:
Forma dzika pochodzi z Chin i północnego Wietnamu.

WIELKOŚĆ:
2-3 cm

ZACHOWANIE:
Krewetki spokojne. Zasiedlają chętnie wszystkie partie wody w akwarium.  Najlepiej czują się w dużych stadach o liczebności minimum 20 egzemplarzy. Wtedy też najlepiej się rozmnażają oraz prezentują w zbiorniku.

DYMORFIZM:
Samice są większe i masywniejsze od samców.  Samice są silniej wybarwione, szczególnie gdy noszą jaja. Samce mniejsze, wyraźnie “chudsze” oraz mniej wybarwione od samic.

TEMPERATURA:
25-30°C

WODA:
6,8 – 7,5. Woda miękka do twardej jest tolerowana.  Zalecana jest silna filtracja wody.  Woda powinna być pozbawiona amoniaku lub azotynów, ponieważ są one bardzo podatne na zatrucia.  Krewetki te są bardzo wrażliwe na związki miedzi i azotu w wodzie.  Gatunek ten toleruje wahania parametrów wody jak również duży zakres temperatur.  Dlatego zalecana jest dla początkujących akwarystów.

POKARM:
Krewetki żywią się głównie glonami, butwiejącymi szczątkami roślin, celulozą z drewna. W warunkach akwariowych chętnie przyjmują pokarmy sztuczne w postaci płatków, tabletek i pałeczek. Najlepiej z dodatkiem glonów spirulina. Można w domowych warunkach stosować również pokarmy naturalne: groszek, ogórek, kapustę pekińską, szpinak, pokrzywę, skrzyp, botwinę, wysuszone liście buku.  Chętnie przyjmuje też mrożone pokarmy  zwierzęce (cyklop, artemia). 

ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych  dość  łatwe do rozmnożenia.  Samica nosi do 30-50 sztuk jaj przez około 3-4 tygodnie. Jaja u niektórych egzemplarzy mogą być w kolorze pomarańczowym, a u innych w kolorze zielonym. Wyklute młode mają wielkość około 2mm i odżywiają się od razu glonami i drobnymi pokarmami sztucznymi na bazie spiruliny. Młode po wykluciu nie są wybarwione. Dopiero z czasem nabierają czerwonej barwy. Młode osiągają dojrzałość płciową po około 3-4 miesiącach.

Neocaridina zhangjiajiensis