Rak florydzki – Procambarus alleni

Rak Procambarus alleni w naturze jest koloru brązowego. Występuje u niego jednak mutacje związane z wystąpieniem ubawienia niebieskiego. Potomstwo z niebieskiej pary pozostaje również niebieskiego koloru i tym samym barwa się utrwala. W akwarium należy zapewnić dużą ilość kryjówek w postaci korzeni, kamieni, grot. Kryjówki powinny być na tyle duże, żeby nie rak się nie zaklinował w nich. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, żeby raki nie mogły z niego wyjść. Jako podłoże powinien być zastosowany drobny żwir lub piasek. Rak z upodobaniem kopie w podłożu, najczęściej pod dekoracjami. Dlatego trzeba przypilnować, żeby większe kamienie i korzenie były dobrze przymocowane. W akwarium najlepiej zrezygnować z delikatnych roślin, ponieważ rak je zniszczy.

POCHODZENIE:
USA – Półwysep Floryda w stanie Floryda.

WIELKOŚĆ:
10 cm

ZACHOWANIE:
Rak agresywny wobec przedstawicieli własnego gatunku i terytorialny. W akwarium obiera terytorium i buduje legowisko pod dekoracjami. Ze względu na agresję wewnątrzgatunkową najlepiej jest trzymać jednego samca z kilkoma samicami. Może podgryzać denne gatunki ryb oraz inne z weloniastymi płetwami.

DYMORFIZM:
samce mają większe szczypce i są masywniejsze. Samice mniejsze i nie z tak wykształconymi szczypcami. Samca i samicę rozróżniamy też spoglądając na ich podbrzusza. U samców odnóża dwóch pierwszy par na odwłoku są przekształcone w gonopodia. Służą one do przekazywania nasienia samicy; są one silnie podkulone i skierowane ku przodowi. U samicy takich odnóży oczywiście brak.

TEMPERATURA:
20-27ºC

WODA:
Woda musi być bardzo czysta i dobrze natleniona. Z wody z małą ilością tlenu rak będzie próbował uciec. Najczęściej wtedy ginie po wyjściu z akwarium. Raki mogą przebywać poza wodą tylko do momentu, jak będą miały mokre skrzela. pH od 7,5 w górę.

POKARM:
Wszystkożerny gatunek. Jednak jako główny powinien być pokarm roślinny. Z upodobaniem zjada obumarłe szczątki roślin. Raka należy dokarmiać pokarmami naturalnymi jak sałata, groszek, cukinia, szpinak. Raki zjedzą również mrożone pokarmy pochodzenia zwierzęcego (mrożona ochotka, artemia, kryl). Dietę koniecznie trzeba uzupełniać o szyszki olchy, liście buku, migdałecznika. Zawarte w tych pokarmach składniki zapobiegają u raków owrzodzenia pancerza (tzw. rdzawej plamistości). Również wylinka raków zostanie zjedzona, dlatego nie powinniśmy wyławiać jej z akwarium.

ROZMNAŻANIE:
Bez żadnego problemu rozmnaża się w akwariach. Dojrzałość płciową osiągają przy długości ok. 6-7 cm. Kopulacja polega na odwróceniu samicy przez samca na grzbiet i ten trzyma ja mocno szczypcami. Następnie następuje akt kopulacji i para po zakończeniu rozchodzi się w swoją stronę. Po udanym zapłodnieniu samica składa jaja i umieszcza je na dolnej części odwłoka. W tym czasie samica pozostaje w ukryciu i nie pobiera pokarmu. Po wypuszczeniu młodych zaczynają one intensywnie żerować i linieć co kilka dni. Bardzo szybko rosną, ale z czasem ten proces spowalnia. Rodzice niestety potrafią zjadać młode, dlatego najlepiej jest je oddzielić po urodzeniu i przenieść do oddzielnego akwarium.

Procambarus alleni
Kopulacja raków Procambarus alleni