Pethia tiantian

Pethia tiantian wymaga akwarium o pojemności 80 litrów. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, ale koniecznie z częścią do swobodnego pływania. Zalecane jest zastosowanie roślin pływających, które częściowo zaciemnią akwarium. Światło nie powinno być zbyt intensywne. Dekoracje z korzeni, kamieni-otoczaków oraz kawałków drewna. Podłoże najlepiej z ciemnego żwiru.

Młodsze osobniki mogą być mylone z P. phutunio, ale gatunek ten ma dodatkowe oznaczenia na ciele poniżej podstawy płetwy grzbietowej zarówno z przodu, jak i z tyłu.

POCHODZENIE:
Gatunek Pethia tiantian znany tylko z odległego, górzystego obszaru Putao w stanie Kachin w północnej Birmie.

WIELKOŚĆ:
4-5 cm

ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie 6-8 egzemplarzy. Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują.

DYMORFIZM:
Dorosłe samce są zauważalnie mniejsze, szczuplejsze i mają bardziej intensywny wzór ubarwienia niż samice, przy czym boki u osobników w okresie godowym mają miedziano-pomarańczowe zabarwienie.

TEMPERATURA:
15-25°C

WODA:
Preferuje wodę obojętną do lekko zasadowej o wartości między 6.5-7.5. Występuje w miękkich wodach, dlatego należy dążyć do uzyskania wartości w zakresie 18 – 90 ppm. Woda powinna być regularnie podmieniana co tydzień w ilości 20% pojemności zbiornika. Zalecany jest silny ruch wody oraz wydajne napowietrzenie.

POKARM:
Dzikie Pethia tiantian są prawdopodobnie żerującymi na okrzemkach, algach, organicznych szczątkach, drobnych owadach, robakach, skorupiakach i innych zooplanktonach. W akwarium chętnie przyjmowany jest pokarm żywy i suchy. Bardzo żarłoczna, należy uważać żeby nie przekarmiać ryb, ponieważ chętnie przyjmują każdy pokarm. W akwarium jest łatwa do karmienia, ale najlepsza kondycja i kolory zapewniają regularne posiłki małych żywych i mrożonych pokarmów, takich jak ochotka, rozwielitka i artemia, a także dobrej jakości suszonych płatków i granulek, z których przynajmniej część powinna zawierać dodatkową zawartość roślin lub glonów .

ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażana w warunkach akwariowych. Najlepiej dla ryb założyć oddzielne akwarium tarliskowe. Dobrze odżywione ryby należy wpuścić do akwarium z dojrzała wodą. Sama woda powinna mieć pH od lekko kwaśnego do obojętnego z temperaturą zbliżoną do 25°C. W zbiorniku powinno być dużo roślin o drobnych liściach, na dnie mech lub kratki do rozrodu.

Gdy dorosłe osobniki są dobrze kondycjonowane, a samice wydają się napełnione ikrą, należy wprowadzić jedną lub dwie pary do takiego akwarium. Tarło powinno nastąpić następnego dnia rano. Alternatywą jest rozmnażanie ryb w grupie z kilkoma okazami każdej płci, co stanowi dobrą liczbę, chociaż może być konieczne większe akwarium. W obu przypadkach dorosłe ryby prawdopodobnie zjedzą jaja i dlatego powinny zostać usunięte od razu po udanym tarle. Młode powinny wykluć się w ciągu 24-48 godzin, a narybek swobodnie pływa około 24 godziny później. Wylęg nalezy karmić pierwotniakami, glonami, przechodząc stopniowo na większe pokarmy jak larwy solowca, czy nicienie mikro.

SYNONIMY:
Puntius tiantian Kullander & Fang, 2005