Strzelczyk indyjski – Toxotes jaculatrix

Dla gatunku Strzelczyk indyjski można rozważyć dwa rodzaje aranżacji. Pierwszym z nich byłoby normalne słonawe akwarium zawierające korzenie namorzynowe i rośliny odporne na słonawę. Przepływ wody powinien być powolny. Innym sposobem trzymania strzelczyków jest ustawienie biotopu, przy użyciu wysokiego zbiornika do połowy wypełnionego wodą oraz obszaru suchego lądu i roślin w górnej części zbiornika. Ma to tę zaletę, że zachęca do naturalnych zachowań żywieniowych. Oświetlenie powinno być dostosowane do rodzaju wykorzystywanych roślin.

POCHODZENIE:
Gatunek ten ma bardzo szeroki zasięg naturalny. Został zarejestrowany w Indiach, Mjanmie, Tajlandii, Chinach, Wyspach Ryukyu, Malezji, Filipinach, Mikronezji, Palau, Indonezji, Wysp Salomona, Papui Nowej Gwinei, Vanuatu i północnej Australii. Zamieszkuje różne biotopy, w tym rzeki słodkowodne, strumienie, jeziora i stawy. Głównymi siedliskami są jednak słonawe bagna namorzynowe i ujścia rzek. Zwykle występuje w zacienionych obszarach, gdzie występuje gęsty wzrost roślinności brzeżnej i / lub nawisowej.

WIELKOŚĆ:
30 cm

ZACHOWANIE:
Generalnie spokojna, choć może zjadać znacznie mniejsze ryby. Może być również agresywny w stosunku do współplemieńców, ale można to złagodzić, trzymając je w grupach po 4 lub 5 osobników. Może być trzymany z innymi większymi rybami słonawymi.

DYMORFIZM:
Brak.

TEMPERATURA:
25-30°C.

WODA:
pH 7.0-8.0.

POKARM:
Dzikie ryby żywią się przeważnie zarówno bezkręgowcami lądowymi, jak i wodnymi, różnego rodzaju, chociaż od czasu do czasu łowione są również małe ryby. Strzelczyk indyjski słynie ze swoich zachowań żywieniowych. Ma zdolność wystrzeliwania strumieni wody z pyska w owady na zwisającej roślinności. Następnie owad wpada do wody i zostaje zjedzony. Korzystając z opisanego powyżej zestawu paludarium, można odtworzyć to zachowanie, wprowadzając świerszcze lub muszki owocówki do obszaru sadzenia w górnej części zbiornika. Ryba przyjmuje również pokarmy pływające, takie jak płatki i granulki, a także mrożonki,.

ROZMNAŻANIE:
Uważa się, że ta ryba migruje do pełnej wody morskiej w celu rozmnażania. Warunki te są trudne do odtworzenia w akwariach.

SYNONIMY:
Sciaena jaculatrix Pallas, 1767
Toxotes jaculator (Pallas, 1767)

Polowanie Strzelczyka na owady