Metynnis maculatus

Metynnis maculatus potrzebuje dużo miejsca do pływania, wymaga zbiornika o długości minimum 150 cm. Rośliny wyłącznie o sztywnych, mocnych liściach i łodygach, których ryby nie będą mogły zniszczyć. Alternatywa jest też zrezygnowanie z roślin w akwarium. Ryba jest dosyć płochliwa. Wymaga dużej ilości kryjówek w zbiorniku. Dekoracje z kamieni, korzeni i lignitów. Podłoże żwirowate lub piaszczyste.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – dorzecze Amazonki. Zasięg tego gatunku jest niejasny, ponieważ zapisy sięgają od Gujany do górnych i dolnych dorzeczy Amazonki odpowiednio w Peru i Brazylii. Jednak prawdopodobnie występuje tylko w górnej części Madery, głównej gałęzi zachodniej zlewni Amazonki w Boliwii i zachodniej Brazylii, w tym jej głównych dopływów rios Beni i Mamoré, a także górnego rio Paraguai w Brazylii.

WIELKOŚĆ:
15 cm

DYMORFIZM:
Płetwa odbytowa samca Metynnis maculatus jest wcięta oraz intensywniej ubarwiona. 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba.  Zwykle nie jest agresywny, ale nadaje się tylko do bardzo dużych zbiorników zawierających ryby o podobnej wielkości. Często spotyka się go pływającego w dużych stadach w przyrodzie, a niektóre osobniki mogą stać się płochliwe lub nawet agresywne, jeśli są trzymane w niewystarczającej liczbie w akwarium, co oznacza, że grupa sześciu lub więcej powinna być najmniejsza.

TEMPERATURA:
20-28°C

WODA:
pH 5.0-7.5 ; woda miękka do twardej

POKARM:
Metynnis maculatus są wszystkożernymi rybami żerującymi na bezkręgowcach, mniejszych rybach, algach, owocach, orzechach, roślinach wodnych i lądowych. W akwarium należy podawać żywe pokarmy, mrożonki wraz z dobrej jakości suchą karmą i dużą ilością warzyw. Większe okazy przyjmą również posiekane dżdżownice, krewetki, małże itp.,

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25°C. Najlepiej wyciera się w stadzie. Dlatego też ryby te do tarła wymagają dużego zbiornika. Ikra (dość duża) składana jest w toni wodnej. Wylęg po 4 dniach. Od razu można karmić artemią. Po 5 dniach od wylęgu młode swobodnie pływają. Podchów łatwy, szybko rośnie. 

SYNONIMY:
Myletes maculatus Kner 1858

Metynnis maculatus
Metynnis maculatus
Foto: Fishpicture